Agata Przybyłek: “Od pierwszych słów”. Książka na wakacje

Agata Przybyłek: “Od pierwszych słów”. Książka na wakacje

Jaka powinna być książka na wakacje? Jedni zapewne szukają ciężkich tematów. Dla innych musi być lekka i przyjemna. To właśnie tej grupie czytelników polecam powieść Agaty Przybyłek Od pierwszych słów. Powieść jest początkiem serii W tajemnicy.

Lekka książka na wakacje

Rafał to znany w całym kraju detektyw. Niedawno rozwiązał sprawę zaginięcia kobiety, przez co jest obecny we wszystkich mediach. Do małej nadmorskiej miejscowości ściąga go burmistrz. W miasteczku od lat przy drodze w lesie giną lub znikają kobiety.

Amelia wychowała się nad morzem i jest to jej miejsce na ziemi. Mieszka ze swoim dziadkiem, a pracuje jako kelnerka w rodzinnej restauracji. Jej życie jest stabilne, ale spokój burzy pojawienie się Rafała. Oboje są sobą zaintrygowani.

Miłość od pierwszych słów

Fabuła powieści Od pierwszych słów opiera się na uczuciu Amelii i Rafała. Amelia w przeszłości została poważnie zraniona. Od tamtej pory nie wchodzi w bliższe relacje – nie szuka ani związku, ani przyjaciół. Rafał zaś w przeszłości kobieciarz, teraz skupia się tylko na pracy.

To, co przykuło moją uwagę, to główna bohaterka. Jest to zwyczajna dziewczyna, która nie szuka wrażeń, żyje powoli i spokojnie. Ma za sobą bolesne doświadczenia, jednak nie są najistotniejsze w jej kreacji. Amelia dobrze czuje się we własnej skórze. Nie jest przedstawiona jako biedna sierotka, którą Rafał musi nauczyć życia i pokazać jej wielki świat. 

Książka na wakacje nie tylko nad morzem

Przede wszystkim Od pierwszych słów to wycieczka nad morze, w którą Agata Przybyłek zabiera swoje czytelniczki. Pozwala poczuć zapach jodu i nadmorskiego lasu, a pod stopami piasek, igły z drzew i chłód morskiej wody. Czytelniczkę może ogrzać słońce i ochłodzić wiatr. Agata Przybyłek pięknie opisuje kolor morza i szum fal. Zabiera także na wycieczkę do Gdańska, gdzie ulice będą zapełnione turystami, jedzenie pyszne, a skrzypek cudnie zagra.

Od pierwszych słów – polski kryminał? NIE

Agata Przybyłek jest lubianą autorką powieści obyczajowych. Nie należy się spodziewać, że wątek kryminalny został przez Autorkę mocno rozbudowany. To, co miało być jednym z ważniejszych wątków Od pierwszych słów – czyli tajemnica Drogi Rozpaczy – było tylko tłem. Agata Przybyłek potraktowała go lekko, jako dodatek do powieści. Po kilku rozdziałach śledztwo przestaje być dla czytelnika istotne i naturalnie odchodzi na dalszy plan.

Opis powieści Od pierwszych słów może przyciągnąć fanów kryminałów, jednak – jako czytelnik kryminałów i powieści obyczajowych – domyślam się, że te oba gatunki rządzą się własnymi prawami.

Od pierwszych słów – książka na lato

Od pierwszych słów to ciepła i lekka powieść, czyli idealna książka na wakacje. Nie wymaga od czytelnika wielkiego zaangażowania czy skupienia. Język jest prosty, co dobrze wkomponowuje się w całość. Do historii Amelii i Rafała nie podchodziłam ani jako do realnej opowieści, ani jako odrealnionej. Wątek kryminalny potraktowałam tak, jak zrobiła to Autorka, chociaż jako fanka kryminałów widzę potencjał na świetną historię 🙂

Ta powieść to dobra rozrywka, która sprawdziła się podczas letnich wieczorów. Z powodzeniem można ją spakować na urlop:)


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 19.05.2021.


Wydawca: Czwarta Strona

Kategoria: powieść obyczajowa

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Agnieszka Lis: “Lustra”. Powieść obyczajowa o czasie zmian

Kamila Mitek: “Moje greckie lato”. Pełna słońca książka na wakacje

Inga Vesper: “Bardzo długie popołudnie”. Kryminał retro nie tylko na letnie popołudnia

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz