Tracy Buchanan: “Zaginiona siostra”. Powieść obyczajowa o trudnych kobiecych wyborach

Tracy Buchanan: “Zaginiona siostra”. Powieść obyczajowa o trudnych kobiecych wyborach

Trudna walka o realizację marzeń oraz o samą siebie. Zaginiona siostra porusza i zaskakuje. Zakończenie jednak może wywołać u czytelnika poczucie winy i wstydu wobec bohaterek. 

Zaginiona siostra, o której nikt nie wiedział

Becky, weterynarka wiodąca spokojne życie ze swoimi trzema psami, pewnego dnia odbiera telefon od swojej matki. Nie widziały się od dziesięciu lat, a ostatnie spotkanie zakończyło się kłótnią. Teraz Becky ledwie słyszy głos Selmy. Dowiaduje się, że matce zostaje jedynie kilka dni życia. 

Becky rzuca wszystko, na bok odsuwa dawne urazy i jedzie do matki. Na chwilę przed jej śmiercią dowiaduje się, że Selma urodziła jeszcze jedno dziecko. Becky zostawia swoją pracę, psy oddaje w opiekę zaufanemu sąsiadowi i rusza w poszukiwania siostry.

Żeby ją odnaleźć musi uporać się ze starymi ranami, odkryć rodzinne tajemnice i odwiedzić miejsca, o których mało kto ma pojęcie.

W poszukiwaniu zaginionej siostry… i siebie

Zaginiona siostra to historia poszukiwań siostry Becky. Jest opisana z dwóch perspektyw czasowych. Becky – porzucona kiedyś córka. Selma to matka, która porzuciła córkę. Na pierwszy plan wybija się historia Selmy oraz wydarzenia z 1991 i 1992 roku. Na drugim planie są poszukiwania Solar latem 2018 roku. 

Tracy Buchanan pozwala czytelnikowi wniknąć w tę historię. Choć początkowo jest zaskakująca i nieprawdopodobna, po chwili można się zanurzyć w wydarzeniach i przeżywać dylematy razem z wszystkimi bohaterami. Autorka nie ocenia w żaden sposób postawy Solar i Becky – pozostawia to czytelnikom.

Książka Zaginiona siostra jest napisana z niebywałą lekkością, choć porusza trudne zagadnienia. Jej akcja rozgrywa się w nieznanych dla czytelnika i nieprawdopodobnych okolicznościach życia w jaskini. Fabuła ma wiele zaskakujących momentów, które trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Choć niejednokrotnie zdumiewa, to wszystkie opisane wydarzenia znakomicie pasują do fabuły. Tracy Buchanan nie podtrzymuje zainteresowania czytelnika na siłę. Czytając Zaginioną siostrę miałam poczucie, że cała fabuła jest bardzo przemyślana, a każdy wątek – nawet ten, który wydaje się mało istotny – tworzy spójną całość.

Powieść o dylematach matki

Zaginiona siostra porusza zagadnienia, w których mogą się odnaleźć w szczególności mamy. Skłania do refleksji nad ograniczeniami, jakie są postawione matkom. Czy ma prawo postawić swoje marzenia ponad rodzinę? Jaka jest rola męża w realizacji marzeń żony? 

Bohaterka tej powieści – Selma – staje przed dylematem, co jest ważniejsze: ona jako matka czy ona jako człowiek mający swoje pragnienia. Żyje pod presją otaczającego ją świata. Zmaga się z depresją poporodową oraz jej skutkami – z czym zostaje całkowicie sama na całe lata. 

Również Becky poszukuje swojego miejsca, odkrywa priorytety, jakimi chce kierować się w życiu. Aby to zrobić musi odwiedzić wiele miejsc oraz rozprawić się z ranami, jakie zadała jej Selma.

“Zaginiona siostra” -cały wachlarz emocji 

Zaginiona siostra wzbudziła we mnie masę emocji. Choć Tracy Buchanan tego nie robi, mi trudno było czytać tę powieść bez oceniania bohaterów. Powieść może wzbudzić wiele emocji, gdy patrzymy na rolę matki, ojca, męża oraz żony. Niejednokrotnie podczas lektury byłam poruszona, zdziwiona i zła. Na końcu jednak miałam poczucie winy wobec Selmy. Zaskakujące zakończenie powieści wzruszyło mnie oraz skłoniło mnie do wielu refleksji. Ostatnią scenę Zaginionej siostry mam w głowie do tej pory.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 30.06.2021


Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Kategoria: powieść obyczajowa

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Mirosława Kareta: “Najkrótsza noc”. Więcej niż thriller

Magdalena Kordel: “Zanim wyznasz mi miłość”. O byciu ludzkim człowiekiem

Książkowa lista przebojów notowanie #23

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz