Anna Karpińska: “Bądź blisko”. Życie nie tylko czarno-białe

Anna Karpińska: “Bądź blisko”. Życie nie tylko czarno-białe

Bądź blisko Anny Karpińskiej to książka, która nie pozwala szybko o sobie zapomnieć. Pełna emocji, wzruszająca, a także przynosząca nadzieję. 

Rodzinne tajemnice i ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża Marii, która nosi dzieci Aleksandry, to ciąża wysokiego ryzyka. Na jaw wychodzi rodzinna tajemnica, która sprawia, że kobiety staną się dla siebie bliższe, niż wynika to z umowy. Obie kobiety, choć każda inna, łączą podobne problemy i troska o nienarodzone dzieci.

Bądź blisko – druga część serii Kolory szczęścia

Książkę Bądź blisko przeczytałam bez wcześniejszej znajomości pierwszej części dylogii. Początkowo miałam z tego powodu obawy, szczególnie jeśli chodzi o zżycie się z bohaterkami. Anna Karpińska jednak była w stanie sprawić, że bohaterowie tej powieści szybko stali się mi bliscy, a odbiór fabuły nie sprawiał problemów.

Z czego to wynikało? Problemy, z jakimi mierzyły się bohaterki, mogą być bliskie niejednej czytelniczce. To ogromne pragnienie bycia matką, problemy w ciąży i problemy małżeńskie na różnych poziomach. Poza tym strach o pieniądze, nastoletni bunt i pierwsza miłość. 

Dodatkowo Anna Karpińska zainteresuje czytelniczki tajemnicami z przeszłości, przewija się także temat in vitro i ciąży zastępczej.

Bądź blisko – o ludziach z krwi i kości

Powieść Bądź blisko jest napisana w lekkim, przyjemnym i nostalgicznym stylu. Odbiorca zetknie się tu z wieloma emocjami: radością, strachem, poczuciem ulgi, złością i bezradnością.  Przy tym Anna Karpińska nie rozwleka fabuły – wręcz przeciwnie: akcja książki jest cały czas wartka i nie zwalnia. Było tak pomimo tego, że w powieści dominował jeden główny wątek i biegł on cały czas jednym torem. Wokół niego dużo się jednak działo. 

Bohaterowie stworzeni przez Annę Karpińską to ludzie z krwi i kości. Nie są bez wad, mają swoje pragnienia i obawy. Ich postawy w kilku kwestiach mi się nie podobały, jednak były bardzo ludzkie, co nadawało powieści wiarygodności.

Po prostu bądź blisko

Bądź blisko to powieść o wyjątkowej przyjaźni, o rodzinie, która nie potrzebuje więzów krwi oraz o różnych obliczach miłości. Anna Karpińska pokazuje, że życie nie jest tylko czarno-białe i nie tylko pełne kolorów. Bije z niej dobro, ciepło oraz refleksja, że najważniejsze to być blisko ludzi, których kochamy.


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 18.01.2022.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #49 – bestsellery w Polsce i USA

Magdalena Kawka: “Nowy początek”. Trzeci tom sagi “Lwowska odyseja”

Magdalena Majcher: “Obca kobieta”. Powieść obyczajowa o trudnej miłości

Dodaj komentarz