Agnieszka Lis: “Lustra”. Powieść obyczajowa o czasie zmian

Agnieszka Lis: “Lustra”. Powieść obyczajowa o czasie zmian

Powieść Lustra to trzecia część serii Czas na zmiany. Z jednej strony książka idealna na wakacje. Z drugiej zachęca do refleksji: nad tym, czy życie musi być spektakularne, nad szukaniem szczęścia i marzeniami.

Lustra – siła dojrzałej przyjaźni

Patrycja, młoda mama, próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji, pomaga jej w tym babcia. Agata zastanawia się nad swoim życiem zawodowym oraz jego wpływie na codzienność. Kacper pracuje jako wolontariusz przy wykopaliskach archeologicznych. W pobycie towarzyszą mu żona oraz córka. Sandra próbuje wyrzucić z serca Piotra, który okazał się ciężko chorym psychicznie człowiekiem. Bo czy ich związek ma rację bytu?

A wszystkich tych bohaterów łączy prawdziwa, dojrzała i wieloletnia przyjaźń.

Lustra – trzecia część serii

Lustra to kontynuacja losów bohaterów, których czytelnicy mieli okazję poznać w dwóch poprzednich częściach. Ja nie miałam okazji czytać żadnej z nich, co nie przeszkadzało mi w odbiorze fabuły.

To powieść o kilku osobach, które łączy przyjaźń. Poznajemy je w momencie, w którym w ich życiu zachodzą zmiany oraz weryfikują swoją rzeczywistość. Ich losy nie przeplatają się tutaj, a kolejne rozdziały dotyczące konkretnych bohaterów są w większości od siebie niezależne.

To, co łączy wszystkie rozdziały, to wplatanie cytatów z Alicji w Krainie Czarów, które każdorazowo odnoszą się do sytuacji.

Część rozdziałów jest także poświęcona opartej na faktach historii Heinricha, który urodził się pod koniec XIX wieku oraz został oddany do przytułku. Opowiadanie o nim jest niezwykle ciekawe, pełne zaskakujących momentów oraz kończy się dla czytelnika… jeszcze większym zaskoczeniem 🙂

Język powieści jest bardzo przystępny, a zarazem piękny. Lustra czyta się jednym tchem, oczekując z zaciekawieniem na opowieść o kolejnych bohaterach.

Odbicie w lustrze

Jeżeli czytelnik (choć pewnie w większości czytelniczki) oczekują spektakularnej powieści obyczajowej, to tutaj tego nie znajdą. Historie bohaterów nie są zdumiewające, ale prawdziwe. To główna zaleta tej książki. 

Lustra opowiadają o życiu takim, jakie ono jest. O tym w luksusie i o tym, kiedy trzeba liczyć każdy grosz. O życiu z mężczyzną, bez niego lub zaraz po rozstaniu. Opowiada o przepracowaniu, życiu w biegu, spełnianiu marzeń. Bohaterowie próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest szczęście, niezależność, czym są marzenia i jaką rolę odgrywają w życiu. Widzimy relacje między małżonkami, rodzicami i dziećmi, przyjaciółmi. 

Wszystkie te historie łączy to, że ich bohaterowie znajdują się w momencie zmian. Część z nich jest przemyślana, a do części dopiero zaczynają dojrzewać.

Powieść obyczajowa na lato i na lata

Lustra to powieść idealna nie tylko na trwające lato. Czytelnik nie znajdzie tu przerysowanych sytuacji, odrealnionych bohaterów, niespotykanych problemów. To powieść pełna ciepła, dobra… i zwyczajności w dobrym wydaniu.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 2.06.2021.

Cykl “Czas na zmiany” Agnieszki Lis:

  1. Pocztówki
  2. Widoki
  3. Lustra

Wydawca: Czwarta Strona

Kategoria: powieść obyczajowa

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Karolina Winiarska: “W twoją stronę”. Polska powieść obyczajowa z rodzinną tajemnicą w tle

Kamila Mitek: “Moje greckie lato”. Pełna słońca książka na wakacje

Jacek Łukawski: “Podszept”. Polski kryminał o morderstwach w nowoczesnym wydaniu

Czerwiec 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz