“Wszyscy kłamią” – Camilla Grebe. Recenzja szwedzkiego kryminału
Camilla Grebe: "Wszyscy kłamią"

“Wszyscy kłamią” – Camilla Grebe. Recenzja szwedzkiego kryminału

Wciąga od pierwszych stron, czyta się na jednym wdechu i nie pozwala o sobie zapomnieć. Szwedzki kryminał Wszyscy kłamią to majstersztyk w wykonaniu Camilli Grebe.

Życie przed i po

Dobra praca, kochający mąż, ukochany syn i przybrana córka – tak wyglądało życie Marii dopóki jej rodziny nie nawiedziła tragedia. Pewnej nocy ktoś zauważył, że Yasmin popełniła samobójstwo. Z czasem jednak to Samira oskarżono o zamordowanie swojej córki. Zdaje się, że dowody nie pozostawiają wątpliwości.

Wszyscy kłamią – jak Camilla Grebe wodzi czytelnika za nos

Wszyscy kłamią łączy w sobie thriller, kryminał i dramat rodzinny. Wszystko to odpowiednio skomponowane i wciągające już od pierwszej stron.

Co się stało z Yasmin? Jej zniknięcie/samobójstwo/morderstwo to moment, w którym rodzina Marii zostaje rozbita. Od tej pory wszystko się zmienia, a my uczestniczymy w dramacie kilku bohaterów oraz w intrydze, która przez lata nie została rozwiązana. Camilla Grebe przez całą tę historię pociąga za sznurki i kieruje podejrzeniami czytelnika. Trudno się temu oprzeć – z chęcią dawałam sobą manipulować, a kompletnie nieprzewidywalne zakończenie było rewelacyjnym dopełnieniem i zwieńczeniem tego wodzenia za nos. 

Wszyscy kłamią – szwedzki kryminał z kapitalną konstrukcją

Wszyscy kłamią to także kapitalny dobór bohaterów oraz wyśmienita konstrukcja, która sprawia, że ta książka staje się też wyjątkowo poruszająca. Zbuntowana nastolatka, dziecko z zespołem Downa oraz małżeństwo Szwedki i mężczyzny arabskiego pochodzenia – taka mieszanka gwarantuje sporo emocji szczególnie, gdy każdemu z nich oddamy głos. Autorka pozwala nam poznać wydarzenia z różnych perspektyw, a z każdym rozdziałem wyłania się obraz rodziny, która chyba od początku była skazana na rozbicie. 

Ponadto Camilla Grebe podjęła kilka istotnych problemów społecznych: rasizm (szczególnie uderza to, że dotyczy kraju wysoko rozwiniętego), przemoc wobec kobiet, depresja wśród nastolatek i kilka innych. Dodając do tego emocje bohaterów wychodzą z tego wątki, które poruszają i zachęcają do refleksji.

Wszyscy kłamią – szwedzki kryminał, który nie pozwala o sobie zapomnieć

Wszyscy kłamią to jedna z tych wyjątkowych historii, które nie pozwalają szybko o sobie zapomnieć. Dodatkowo przystępny styl oraz klimat charakterystyczny dla szwedzkich kryminałów sprawiają, że książkę czyta się na jednym wdechu. Szczerze polecam!


Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kriminał

Premiera: 29.06.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki na Ebookpoint.pl. Sprawdź akcję Zaczytani 2023

“W ciemnym, mrocznym lesie” – Ruth Ware. Klimatyczny thriller psychologiczny

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: “Mentalista”. Początek nowej serii szwedzkich kryminałów

“Decyzja” – Piotr Kościelny. Wstrząsający thriller kryminalny

Dodaj komentarz