Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: “Mentalista”. Początek nowej serii szwedzkich kryminałów
Henrik Fexeus, Camilla Läckberg: "Mentalista"

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: “Mentalista”. Początek nowej serii szwedzkich kryminałów

Camillę Läckberg czytelnicy znają przede wszystkim z kapitalnej serii o Fjällbace. Mentalista to początek nowego cyklu szwedzkich kryminałów. Czy razem z Henrikiem Fexeusem Autorka jest w stanie ponownie zapewnić czytelnikom tyle emocji?

Morderstwo czy nieudana iluzja?

W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami kobiety przebitej mieczami. Czy była to nieudana sztuczka magiczna? Mina Dabiri zwraca się z prośbą o pomoc do Vincenta Waldera – showmena, specjalisty od mowy ciała i iluzji.

Mentalista – szwedzki kryminał z silną warstwą obyczajową

Pierwsze, co zwraca uwagę w powieści Mentalista to jej objętość. Na tylu stronach zazwyczaj trudno utrzymać zainteresowanie odbiorcy, jednak Autorom udało się to zrobić już od samego początku.

Lackberg i Fexeus umiejętnie połączyli wątek kryminalny z obyczajowym, dzięki czemu pozwolili dobrze poznać bohaterów tej serii – ich historię, życie zawodowe i prywatne. Jednak z tego samego powodu akcja początkowo toczyła się powoli.

Śledztwo nie jest skupione w krótkim okresie czasu – trwało wiele miesięcy. Według mnie to tylko dodaje mu wiarygodności oraz sprawia, że bohaterowie są bardziej przekonywujący. 

Dzięki zaangażowaniu Vincenta w sprawę nabiera ona wyjątkowych barw. Tytułowy Mentalista nie budzi zaufania zespołu, nie ma wiedzy o działaniach śledczych, ale posiada wyjątkowe umiejętności, które pozwalają popchnąć sprawę do przodu. Jego wiedza w dziedzinie komunikacji, psychologii i mowy ciała sprawia, że wątki jemu poświęcone czytałam z dużym zaangażowaniem. 

Mentalista – bohaterowie z krwi i kości

Niewątpliwą zaletą powieści Mentalista są jej bohaterowie. Mówię tu nie tylko o tych pierwszoplanowych, ale także całej reszcie. Läckberg i Fexeus stworzyli zespół śledczych, którzy są ludźmi z krwi i kości. Nadali każdemu z jego członków charakteru i wszystkim oddali głos. Wzbudzali różne emocje – wywoływali śmiech, irytację i współczucie. 

Mentalista – początek nowej serii szwedzkich kryminałów

Choć książka Mentalista jest obszerna, to czyta się ją sprawnie. Styl Autorów jest przystępny, naturalny, choć czytelnik niejednokrotnie spotyka się z naukowymi wywodami. Od pewnego momentu spodziewałam się takiego właśnie rozwiązania zagadki, ale mimo tego końcówkę czytałam z zapartym tchem.

Myślę, że kryminał przypadnie do gustu tym, którzy poznali cykl o Fjällbace. Tam także duże znaczenie miała warstwa obyczajowa, która umiejętnie była wpleciona w interesujące śledztwa. 

Książkę polecam i czekam na następną część tej serii.


Wydawca: Czarna Owca

Kategoria: kryminał

Premiera: 23.03.2022.

Książkę Mentalista przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiążka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #59

Najlepsze książki – marzec 2022. Moje Top 3

Max Czornyj: Mortalista. Początek nowej serii kryminalnej

Riley Sager: “Zamknij wszystkie drzwi”. Rozgość się w Bartholomew

Dodaj komentarz