“Decyzja” – Piotr Kościelny. Wstrząsający thriller kryminalny
Piotr Kościelny: "Decyzja"

“Decyzja” – Piotr Kościelny. Wstrząsający thriller kryminalny

“Matka dla swojego dziecka zrobi wszystko” – tymi słowami rozpoczyna się Decyzja Piotra Kościelnego. To “wszystko” przybrało w powieści przerażający wymiar i do tej pory zastanawiam się, czy można to usprawiedliwić.

Wstrząsające odkrycie

Lato 2018 roku. We Wrocławiu w śmietniku znaleziono zwłoki noworodka. Śledztwo prowadzą policjanci z komendy wojewódzkiej policji.

2017 rok. Poznajemy małżeństwo Sławka i Justyny. W ich domu pijaństwo Sławka i przemoc są codziennością.

Decyzja – przemoc domowa w Polsce oczami Piotra Kościelnego

Ta niepozorna książka z kapitalną grafiką na okładce skrywa w sobie przerażającą historię. Tym bardziej przerażającą, że – choć Decyzja nie jest oparta na faktach – to jest bardzo prawdopodobna.

Wszystko zaczyna się od pierwszych słów powieści: “Matka dla swojego dziecka zrobi wszystko”. Piotr Kościelny rozważa je w sposób, o którym chyba nikt by nie pomyślał i pozostawia czytelnika z mnóstwem refleksji na ten temat.

Spodziewajcie się brutalnego, ale przy tym nieprzerysowanego obrazu przemocy domowej – takich w Polsce zapewne jest wiele. Toksyczny związek, brak wsparcia w rodzinie, bo przecież trzeba trwać przy mężu, bo przecież wiara, no i jak zawsze na koniec: sąsiedzi, którzy niczego nie słyszą. To musiało doprowadzić do tragedii.

Decyzja – tak robi to Piotr Kościelny

Gdzieś obok jest też oczywiście śledztwo. Podobał mi się wizerunek śledczych, jaki przedstawia nam Kościelny w swojej powieści Decyzja: autentyczny i nie wydaje się przekoloryzowany. Sprawa jest prowadzona skrupulatnie, ale z uwzględnieniem “czynnika ludzkiego” – tu policjanci szukają nie tylko winnego, ale też przyczyny i rozważają różne opcje. Przy okazji śledztwa pokazują też mnóstwo patologii, jaka panuje w polskich rodzinach wobec której niejednokrotnie są bezradni.

Styl literacki Piotra Kościelnego

Wobec fabuły kryminału Kościelnego Decyzja, styl literacki Autora wydaje się mieć drugorzędne znaczenie. Nie zwracałam uwagi na to, jak oddaje emocje bohaterów, bo przy ogromie tej patologii trudno było ich nie odczuć całą sobą. 

Warto jednak zwrócić na slang policyjny i żargon więzienny, którym Piotr Kościelny operuje bez przymusu i całkiem naturalnie. Dla ułatwienia na końcu książki czytelnik znajdzie odpowiedni słowniczek, ale muszę przyznać, że nie znalazłam w nim wszystkiego.

Decyzja – kryminał pod patronatem Niebieskiej Linii

Jeśli szukacie autentycznej książki, która bierze na tapet istotne problemy społeczne, to warto rozważyć lekturę kryminału Decyzja. Nie bez powodu patronuje mu Niebieska Linia. Szczerze polecam.


Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca

Kategoria: kryminał

Premiera: 28.09.2022.

Książkę Decyzja przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – listopad 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

“Finalistka” – Magdalena Majcher. Wstrząsający obraz stalkingu

“Manipulacja” – Klaudia Muniak. Thriller psychologiczny – recenzja

Dodaj komentarz