“W ciemnym, mrocznym lesie” – Ruth Ware. Klimatyczny thriller psychologiczny
Ruth Ware: "W ciemnym, mrocznym lesie"

“W ciemnym, mrocznym lesie” – Ruth Ware. Klimatyczny thriller psychologiczny

W ciemnym, mrocznym lesie Ruth Ware to thriller z gatunku tych, które czytam na jednym wdechu. Klimatyczny, duszny, pełen sekretów – aż trudno uwierzyć, że to debiutancka powieść Autorki.

Stara przyjaźń nie rdzewieje?

Nora i Clare w przeszłości się przyjaźniły, jednak pewnego dnia Nora nagle zerwała kontakt. Po dziesięciu latach Nora otrzymuje od byłej przyjaciółki zaproszenie na wieczór panieński, który spędzą jeszcze z czterema innymi osobami w domku na odludziu.

Podczas wyjazdu na wierzch zaczęły wychodzić dawne sekrety.

W ciemnym, mrocznym lesie – debiut Ruth Ware

W ciemnym mrocznym lesie to debiutancka powieść Ruth Ware, która w Polsce miała swoją premierę w 2017 roku, a niedawno wyszło jej wznowienie. Trudno jednak wyczuć w tej książce, że Autorka zaczyna swoją przygodę z thrillerem. 

Jestem fanką dusznych, mrocznych historii, które wprowadzają mnie w atmosferę tajemnicy i niepewności. Dokładnie tak czułam się podczas lektury powieści Ruth Ware. Już na początku poznamy Norę, która mieszka w dziwacznym mieszkanku (przynajmniej dla mnie – do tej pory nie potrafię sobie wyobrazić jego układu), a już po kilku stronach wiemy, że w jej życiu wydarzyło się coś, z czym zmaga się do tej pory. Jaki wpływ na bohaterkę miała Clare? I skąd to zaproszenie?

Wszystko, co dzieje się później jest dziwne, budzi niepokój, a Autorka sprawiła, że – nie wiedząc do czego ma wyjazd doprowadzić – czułam się niespokojnie pośród jego bohaterów. 

W ciemnym, mrocznym lesie – thriller dla cierpliwych

Sama intryga thrillera W ciemnym, mrocznym lesie została podzielona na dwie części – przed i po tragicznych wydarzeniach. Czytelnik nie powinien się spodziewać rzeki krwi i gęsto ścielących się trupów. Konstrukcja intrygi opiera się na wydarzeniach z przeszłości, które czytelnik będzie poznawał stopniowo.

Można powiedzieć, że Ruth Ware wystawiła cierpliwość czytelników na próbę, bo zanim wydarzy się to, co doprowadziło do katastrofy, przez długi czas poznajemy bohaterów oraz tworzące się między nimi relacje, wsiąkając w atmosferę domu na odludziu. Podobnie jest też budowane napięcie – stopniowo, konsekwentnie, by w pewnym momencie całkowicie namieszać czytelnikowi w głowie, a na koniec zaskoczyć go kapitalnym plot twistem. 

W ciemnym, mrocznym lesie – dobry thriller w dobrym stylu

Bez dwóch zdań W ciemnym mrocznym lesie należy do thrillerów, które czytam z ogromną przyjemnością. Dodatkowo Ruth Ware pisze w stylu, który sprawia, że trudno oprzeć się lekturze i czyta się ją błyskawicznie. Polecam!


Wydawca: Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 27.07.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – listopad 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

“Na wieczne potępienie” – Małgorzata Rogala. Trzecia część serii “Pełnia tajemnic”

Lisa Jewell: “Niewidzialna dziewczyna”. Niepokojący thriller psychologiczny

Dodaj komentarz