“Szymek” – Piotr Kościelny. Powrót do lat 90-tych (recenzja)
Piotr Kościelny: "Szymek"

“Szymek” – Piotr Kościelny. Powrót do lat 90-tych (recenzja)

Ta książka chyba nikogo nie pozostawi obojętnym. Szymek Piotra Kościelnego to prawdziwy majstersztyk – każdy element doskonale ze sobą współgra tworząc powieść pełną emocji, brutalności, ale i refleksji.

Sprawa do umorzenia?

Lata 90-te. 15-letni Szymon targnął się na swoje życie. Prokuratura umarza śledztwo. Ze śmiercią chłopaka nie może pogodzić się jego rodzina, a starszy brat Tomek walczy z wyrzutami sumienia. Sprawą interesuje się śledczy Piotr Żmigrodzki.

Szymek – poruszający kryminał

Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym – z jej kart rozpacz się wręcz wylewa. Emocjonalna, przerażająca, zaraża czytelnika w swoim niesamowitym klimatem.

Szymek to swoista podróż w przeszłość. Piotr Kościelny przenosi nas do początku lat 90-tych. Realia tamtego okresu są wyraziście i wiernie odmalowane przez Autora. Osobliwy klimat z boazerią w tle i subkulturami skinów oraz punków, a także językiem potocznym i policyjnym żargonem, sprawia, że książka staje się autentyczna.

Powrót do lat 90-tych staje się tłem dla historii Szymona – nastolatka, który postanawia zakończyć swoje życie. Powieść rozpoczyna się dramatycznie, ale to tylko wierzchołek góry lodowej wielowarstwowej opowieści.

Szymek – brutalny styl Piotra Kościelnego

Szymek Piotra Kościelnego jest więcej niż wciągającym kryminałem. To poruszająca opowieść o dojrzewaniu, o trudnym poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, które w brutalnym środowisku może stać się prawdziwym koszmarem. Pokazuje, jak kruche są osobowości młodych ludzi i jak łatwo mogą stać się ofiarami obojętności społeczeństwa. Autor porusza również problem alkoholizmu oraz jego wpływu na życie, pokazując destrukcyjny wpływ uzależnienia.

Piotr Kościelny nie owija w bawełnę, Język książki jest szorstki i brutalny, co wzmacnia siłę przekazu. Autor doskonale łączy elementy kryminalne z ukazaniem trudnych emocji swoich bohaterów, dzięki czemu stworzył wielowarstwową i naprawdę angażującą opowieść.

Szymek – trudny, emocjonalny kryminał

Szymek to książka, która nie tylko trzyma w napięciu, ale także skłania do refleksji nad ważnymi problemami społecznymi. Jest to tym bardziej istotne, że współczesność przyniosła nowe, niebezpieczne możliwości. Ten kryminał  to pozycja idealna dla czytelników, którzy cenią sobie literaturę pełną prawdy, bezkompromisowości i emocji. U mnie wpada na półkę “Polecam jak nie wiem co!”


Wydawca: Wydawnictwo Czarna Owca – dziękuję za egzemplarz

Kategoria: kryminał

Premiera: 11.10.2023.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Już nikt mnie nie skrzywdzi” – Marcel Moss. Piąta część serii “Liceum Freuda”

“Zrost” – Robert Małecki. Czwarta część serii z Bernardem Grossem

“Szóstka” – Przemysław Kowalewski. Recenzja kryminału retro

“Decyzja” – Piotr Kościelny. Wstrząsający thriller kryminalny

Dodaj komentarz