“Szóstka” – Przemysław Kowalewski. Recenzja kryminału retro
Przemysław Kowalewski: "Szóstka"

“Szóstka” – Przemysław Kowalewski. Recenzja kryminału retro

Szóstka Przemysława Kowalewskiego to kryminał retro osadzony w realiach Szczecina lat 60-tych, gdzie tajemnicza katastrofa tramwajowa rozpoczyna skomplikowane śledztwo.

Historyczna katastrofa w Szczecinie

Grudzień 1967 roku przynosi Szczecinowi tragiczne wydarzenie – katastrofę tramwajową, w której ginie wielu ludzi, a setki są rannych. Niebawem pojawiają się podejrzenia, że to nie był zwykły wypadek. Cenzura wstrzymuje informacje, a minister powołuje tajną grupę śledczych do zbadania sprawy. Detektywi próbują odnaleźć świadków niecodziennych zdarzeń podczas ratowania pasażerów. Jednak istnieją siły, które za wszelką cenę chcą ukryć prawdę.

Szóstka – druga część serii z Unge Galantem

Szóstka Przemysława Kowalewskiego to druga część serii kryminałów retro z Unge Galantem. Autor, po wyjątkowym i udanym debiucie, pokazał, że potrafi utrzymać ten wysoki poziom, a jego kryminały są jednymi z najciekawszych i najlepiej skonstruowanych z tych, które czytałam w ostatnich latach.

W tej książce każdy element został dopracowany co do szczegółu, dzięki czemu czytelnik otrzymuje wciągającą i kompletną historię. Przemysław Kowalewski umiejętnie splata tło historyczne lat 60-tych w Polsce z intrygą kryminalną, tworząc fascynujący obraz epoki. Poparte szczegółową wiedzą (ale ciekawie oddaną) polityczne i społeczne napięcia tamtych czasów stanowią kluczowe tło dla rozwoju fabuły. 

Szóstka – wciągająca intryga i ciekawi bohaterowie

Akcja kryminału Szóstka jest zbudowana na stopniowym ujawnianiu tajemnic. Klimat jest gęsty od emocji i niewyjaśnionych spraw, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury. 

Bohaterowie, śledczy powołani do zbadania tajemniczej katastrofy tramwajowej, są przedstawieni jako złożone, wielowymiarowe postaci z własnymi motywacjami i przeszłością. Każdy z nich sprawia, że Szóstka staje się nie tylko powieścią kryminalną, ale także studium charakterów, ukazującym różne aspekty ludzkiej natury i społecznych uwarunkowań.

Szóstka – kryminał retro Przemysława Kowalewskiego

Podsumowując, Szóstka to znakomicie skonstruowany kryminał retro, który zręcznie łączy elementy historyczne i kryminalne. Przemysław Kowalewski oferuje nie tylko ekscytującą intrygę, ale również wnikliwy wgląd w ludzką naturę i społeczeństwo z lat 60-tych. Szóstka, tuż obok Kozła, zajmuje miejsce na półce z książkami, które “Polecam jak nie wiem co!”.


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 20.09.2023.


Recenzje kryminałów, które mogą Cię zainteresować:

“Kozioł” – Przemysław Kowalewski. Wyjątkowy debiut kryminalny

“Osada” – Michał Śmielak. Recenzja kryminału

“Ostra” – Marek Krajewski. Recenzja “drugiego debiutu” Autora

“Skowyt” – Maciej Kaźmierczak. Druga część serii z Robertem Foksem

Dodaj komentarz