“Już nikt mnie nie skrzywdzi” – Marcel Moss. Piąta część serii “Liceum Freuda”
Marcel Moss: "Już nikt mnie nie skrzywdzi"

“Już nikt mnie nie skrzywdzi” – Marcel Moss. Piąta część serii “Liceum Freuda”

Już nikt mnie nie skrzywdzi Marcela Mossa to piata część serii “Liceum Freuda”. Tym razem Autor przenosi akcję do liceum Darwina. Poznajemy nowych bohaterów i ich pozornie “zwyczajne” problemy.

Tragedia, której nikt się nie spodziewał

W domu Maksa Hajdera doszło do tragedii. Nastolatek zaatakował nożem swoich najbliższych. Gdy do domu dociera policja, zastaje chłopca pośród zakrwawionych ciał. 

Tydzień później, przebywając w areszcie, chłopak podejmuje próbę samobójczą. 

Dlaczego nastolatej dopuścił się zbrodni? Próbuje to ustalić śledcza Liwia Rabke.

Już nikt mnie nie skrzywdzi – Marcel Moss zaprasza do świata nastolatków

Witaj w świecie Maksa Hajdera. W jego domu, w którym ojciec od lat terroryzuje rodzinę. W jego szkole – liceum o słabej renomie, w którym władzę sprawuje jeden uczeń. I w końcu – pośród jego dylematów i poczucia winy, z którymi musi sam się uporać.

W swojej książce Już nikt mnie nie skrzywdzi Marcel Moss kolejny raz przenosi czytelników wprost do rzeczywistości nastolatków. Opowieść, którą snuje Maks, nie jest wzięta znikąd – jego świat to obraz tego, z czym mierzą się współcześni nastolatkowie. Poczucie samotności, braku spokoju, konieczność podporządkowania się panującym trendom to jedno. Inną sprawą jest bezprawie, jakie bezpośrednio ich dotyczy, a jakie jest zwyczajnie ignorowane. 

Już nikt mnie nie skrzywdzi – Marcel Moss szokuje

To prawda – Marcel Moss szokuje. Ale czy rzeczywistość Maksa jest przerysowana? Odpowiedzią będą statystyki, którymi Autor posługuje się na początku każdego rozdziału książki Już nikt mnie nie skrzywdzi. Czy wiecie, że 41% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich? Albo że w 2019 r. na jedno łóżko na całodobowych oddziałach opieki psychiatrycznej w woj. wielkopolskim przypadało ponad 14 tys. dzieci?! 

Te statystyki są zatrważające, a jednak prawdziwe i w tym kontekście fabuła książki wcale nie jest przerysowana. 

Już nikt mnie nie skrzywdzi – piąta część serii Liceum Freuda

Marcel Moss w swojej powieści Już nikt mnie nie skrzywdzi podjął ważne wątki, a mnie samą – jako mamę jeszcze małych chłopców – wyjątkowo one poruszyły. Liczę, że wśród czytelników znajdą się rodzice, którzy przemoc wobec dzieci (w tym “zwyczajne” klapsy) traktują jako jedną z metod wychowawczych. Jestem również pewna, że niejeden nastolatek odnajdzie się w tej historii. Marcel Moss dobrze rozumie ten świat i mam wrażenie, że dla niego samego jego problemy nie są obojętne.


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 12.07.2023.

Seria Liceum Freuda Marcela Mossa – kolejność

  1. Nie wiesz wszystkiego
  2. Wszyscy muszą zginąć
  3. Nie wiesz nic
  4. Nie wiesz dlaczego
  5. Już nikt mnie nie skrzywdzi

Recenzje thrillerów, które mogą Cię zainteresować:

“Grzęzawisko” – Przemysław Żarski. Recenzja polskiego thrillera

“Źródlisko” – Ewa Przydryga. Recenzja thrillera

“Osiemnastka” – Dorota Glica. Recenzja polskiego thrillera

Dodaj komentarz