“Siostra nazisty” – Victoria Gische. Kolejna książka z wojną w tle?
Victoria Gische: "Siostra nazisty"

“Siostra nazisty” – Victoria Gische. Kolejna książka z wojną w tle?

Para, która została rozdzielona po zaledwie kilku miesiącach małżeństwa. Śląsk przed wojną oraz w czasie wojny, losy śląskich rodzin i historie, o których nie uczą w szkole. Przeczytajcie o powieści historycznej Siostra nazisty Victorii Gische.

Śląsk w latach 30-tych XX wieku

Śląsk, lata 30-te XX wieku. Podczas nocy sylwestrowej Marta poznaje Romana – bogatego Niemca. Oboje szybko przekonują się, że nie potrafią bez siebie żyć. W tym samym czasie Jerzy – starszy brat Marty – wyjeżdża do Niemiec. Tam poznaje nazizm i wnika w struktury NSDAP.

Siostra nazisty – historia miłości w czasie wojny

Siostra nazisty może wydawać się kolejną powieścią z wojną w tle. I chociaż nieczęsto takie czytam, to tym razem widząc w opisie Śląsk – bez wahania po nią sięgnęłam. Ale od początku.

Czytelnik pozna 94-letnią kobietę, która mieszka w domu spokojnej starości. To Marta. Pod koniec swojego życia opowiada o wydarzeniach, które zdeterminowały jej losy. Kobieta wraca do czasów młodości i ze swojej perspektywy pokazuje lata przedwojenne oraz wojnę, która rozdzieliła ją z Romanem po zaledwie kilku miesiącach małżeństwa. 

Siostra nazisty – książka z wojną w tle

Początkowo wydawało się, że Siostra nazisty będzie prozaiczną historią miłosną, ale utkanie jej w czasach wojny oraz na Śląsku nie mogło takie być. Victoria Gische przedstawia ją nie z perspektywy wojennych bohaterów, ale ludzi, którym rozpadło się życie: zawodowe i rodzinne. Pokazuje strach o bliskich, wykluczenie społeczne, rozstania z najbliższymi oraz osobiste konsekwencje, jakie ponieśli bohaterowie. Z tego wszystkiego najbardziej ujmujące było dla mnie rozbicie dużej rodziny, która przecież była wcześniej ze sobą tak blisko.

Siostra nazisty – Śląsk w czasie wojny

No i Śląsk. Dzięki osadzeniu akcji właśnie tu książka dokumentnie mnie zafascynowała. To będzie szczególnie gratka dla mieszkańców Siemianowic Śląskich, którzy zobaczą swoje miasto oczami dziewczyny żyjącej w nim przed i w czasie wojny. Ale Autorka pokazuje też rozdarcie Ślązaków, którzy nie czują się do końca ani Niemcami, ani Polakami, ale przede wszystkim Ślązakami. 

Siostra nazisty jest dowodem na to, jaki ogrom wiedzy posiada Autorka na temat tej części Polski. Pokazała historie, których sama nie znałam, a wskazanie miast sąsiadujących z moim stało się dla mnie ogromnym atutem.

Siostra nazisty – wzruszające zakończenie

Pamiętacie zakończenie filmu Titanic? Kto nie płakał niech pierwszy rzuci kasetą video! No więc powieść Siostra nazisty kończy się podobnie – to prawdziwa wisienka na torcie w tej historii. Polecam!


Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść historyczna

Premiera: 1.08.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki na Ebookpoint.pl. Sprawdź akcję Zaczytani 2023

Najlepsze książki – grudzień 2022. Moje Top 3

Gill Paul: “Rywalki”. Kulisy niezwykłego starcia

“W sercu wroga” – Magdalena Wala. Pierwsza część cyklu “Między jeziorami”

Dodaj komentarz