“W sercu wroga” – Magdalena Wala. Pierwsza część cyklu “Między jeziorami”

“W sercu wroga” – Magdalena Wala. Pierwsza część cyklu “Między jeziorami”

O losach Mazurów i robotników przymusowych w czasie II wojny światowej nie mówi się wiele. Magdalena Wala zrobiła doskonały research i stworzyła przejmującą historię dwójki obcych sobie bohaterów. Efektem jest nowa powieść Autorki: W sercu wroga.

Amalia i Piotr

Amalia Heyn to synowa jednych z najbogatszych mazurskich gospodarzy, którzy sprzyjają nazistom. Mieszka z nimi i swoją małą córeczką, podczas gdy jej mąż walczy na froncie.

Do gospodarstwa trafia Piotr – polski robotnik przymusowy. Jedyną osobą, która może się z nim porozumieć jest Amalia. Pomimo niechęci, z czasem okazuje się, że łączy ich więcej, niż mogliby przypuszczać.

W sercu wroga – pierwsza część cyklu Między jeziorami

W sercu wroga to pierwsza część nowego cyklu Magdaleny Wali Między jeziorami. Powieść to nie tylko poruszająca historia – czytelnik otrzyma znacznie więcej.

Historia rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w mazurskiej wsi Shonwalde. Na tym tle Atorka osadziła historię dwójki bohaterów: Amalii i Piotra. Oboje znaleźli się w miejscu, w którym nie powinni się znaleźć – czują się obco, nie mogą na głos wypowiadać swoich opinii, brak im oparcia w bliskich. 

Powstające między tą parą relacje są oparte początkowo na wzajemnych oskarżeniach, okazuje się jednak, że podczas wojny wszyscy są przegranymi. Amalia, Piotr, ich własna historia oraz historia ich bliskich dobrze to pokazuje. 

W sercu wroga – o II wojnie światowej

W sercu wroga to efekt doskonałego researchu Magdaleny Wali. Autorka zobrazowała życie na mazurskiej wsi w czasie II wojny światowej. Czytelnik pozna trudy pracy na wsi, stosowany język, stosunki panujące w społeczności, nawet różnice w wyznawanej wierze. Szczególnie dojmujący był stosunek mieszkańców Shonwalde do przedstawicieli innych narodowości. 

I właśnie z tej perspektywy Autorka ukazała II wojnę światową. Magdalena Wala przedstawiła genezę i władanie strachu nie tylko wśród robotników przymusowych, ale też Mazurów i Niemców. Ukazała mechanizmy manipulacji, zastraszania i powolnego odbierania wolności. Przerażające jest to, że wiele z tych opisów bez problemu można przypisać czasom współczesnym.

W sercu wroga – ogrom emocji

W sercu wroga to przejmująca historia Amalii i Piotra oraz wstrząsający obraz II wojny światowej z perspektywy, o której mówi się niewiele. To powieść, którą czyta się jednym tchem, angażująca czytelnika i pozostawiająca w sercu ogrom emocji. Niecierpliwie czekam na kontynuację.


Wydawca: Publicat S.A./Książnica – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 18.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – maj 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #64

Rhys Bowen: “Wenecki szkicownik”. Wyjątkowa podróż

Georgia Kaufmann: “Krawcowa z Paryża”. Fascynująca od pierwszych stron

Dodaj komentarz