Magdalena Kordel: “Zanim wyznasz mi miłość”. O byciu ludzkim człowiekiem

Magdalena Kordel: “Zanim wyznasz mi miłość”. O byciu ludzkim człowiekiem

Są powieści obyczajowe, które poruszają trudne, nieraz bolesne tematy. Są takie, które opisują losy bohaterów w kluczowym dla nich momencie życia. A są też takie, jak Zanim wyznasz mi miłość Magdaleny Kordel. 

Zaczęło się od psów i nietoperza

Ewelinę poznajemy w chłodny, pochmurny dzień. W trakcie długiego spaceru próbuje uporządkować swoje problemy. Będąc już nad rzeką usłyszała szelest. Pełna obaw o atak zboczeńca, spotyka małą dziewczynkę. Ta ją zagaduje, mówi, że właśnie na nią czekała. Przekazuje zawiniątko, w którym Ewelina znajduje cztery wycieńczone szczeniaki. Chwilę później dziewczynka ucieka, a obok kobiety materializuje się Jasiek – nie wiadomo skąd tak nagle znalazł się nad rzeką.

Babcię Adelę oraz Muszkę poznajemy, gdy do ich domu wlatuje nietoperz. 

Obie sprawy rozpoczynają ciąg wielu zdarzeń, które zmienią życie wszystkich bohaterów powieści Zanim wyznasz mi miłość.

Zaprzyjaźnij się z bohaterami

Zanim wyznasz mi miłość to nie jest historia, w której śledzi się akcję z zapartym tchem i oczekuje na jej zwroty. 

To powieść obyczajowa, w której bohaterowie stają się czytelnikowi bliżsi z każdą kolejną stroną. Poznajemy ich, słuchamy rozmów, obserwujemy narodziny miłości, towarzyszymy podczas codziennych trosk i radości. Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku, w którym wszyscy się znają. Mieszka w nim komendant, którego rodzina przechodzi kryzys, a cierpi na tym całe miasto. Mieszka pani Kaczkowska – naczelna plotkara. Jest Iwo, dla jednych miejscowy pijaczek, dla innych (lub ciągle tych samych) czuły opiekun swojej matki. 

Są przede wszystkim przyjaciółki na dobre i złe: babcia Adela i Muszka oraz wnuczka Adeli – Ewelina z Maszą i Jagną.

Zanim wyznasz mi miłość – o domu “do kochania”

Jasiek ze zdumieniem stwierdził, iż mimo że znalazł się tu pierwszy raz w życiu, to czuje się tak, jakby bywał od wieków.

Adela i Muszka mieszkają w dworku, w którym znajdzie się miejsce dla każdego – zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. To dwie mądre kobiety, które mają trudną i bolesną przeszłość. W ich domu pachnie ciastem drożdżowym, miłością i dobrem. 

Taka jest właśnie powieść Zanim wyznasz mi miłość. Świat, który pokazuje nam Magdalena Kordel to świat, w którym rządzi dobro i życzliwość. Nie jest ono wymuszone – leży po prostu w naturze bohaterów. Nie jest to dobro, które jest związane z heroizmem, ale z byciem człowiekiem.

Zanim wyznasz mi miłość – wszystko kręci się wokół miłości

Magdalena Kordel posługuje się piękną polszczyzną. Robi to w naturalny, niewymuszony sposób, przystępny dla czytelnika. Zanim wyznasz mi miłość to powieść zabawna. Nieraz powoduje niekontrolowane wybuchy śmiechu lub czyta się ją z uśmiechem na twarzy. Ta książka także wzrusza, rozczula, a nieraz żal ściska gardło. Jest także mądra – pokazuje, że dobro jest obecne w najprostszych gestach i nie wymaga niemożliwych poświęceń.

Książka dodająca otuchy

Gdy wzięłam do ręki książkę Zanim wyznasz mi miłość przewidywałam po prostu opowieść o miłości. Nie znałam wcześniej autorki, dlatego nie wiedziałam, czego się spodziewać. I dobrze. 

Czytać tę książkę to była sama przyjemność. To doskonała lektura na trudniejszy moment w życiu, na ciężki dzień po pracy lub skołatane nerwy. W piękny sposób pokazuje, że problemy mogą przestać nimi być, gdy mamy obok siebie życzliwe i mądre osoby. A być taką osobą to nic nadzwyczajnego.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 30.06.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Znak

Kategoria: powieść obyczajowa

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Barbara Kwinta: “Chwała meksykańskim zakonnicom”. Powieść obyczajowa w 100% z naturalnych materiałów

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Jacek Łukawski: “Podszept”. Polski kryminał o morderstwach w nowoczesnym wydaniu

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz