Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Bibliotekarka z Paryża to bestseller New York Times. To nie tylko opowieść o miłości do książek w trudnych czasach. To książka o relacjach międzyludzkich, uniwersalnych uczuciach. Wciąga, wzrusza oraz uczy.

Bibliotekarka z Paryża w Paryżu i USA

Paryż, koniec lat 30-tych XX wieku. Odile dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece. Jej rodzice nie są tym zachwyceni, jednak dziewczyna chce być niezależna. Kiedy wybucha II wojna światowa, wraz ze swoimi współpracownikami robi wszystko, by Biblioteka mogła wciąż działać.

Froid w USA to niewielkie miasteczko, w którym wszyscy się znają. W latach 80-tych mieszka tam Odile i zaprzyjaźnia się z nastoletnią Lily. Dziewczyna jest w najtrudniejszym momencie życia i to od starszej przyjaciółki może się najwięcej nauczyć.

Odile i Lily

Fabuła powieści Bibliotekarka z Paryża została umieszczona na dwóch płaszczyznach czasowych oraz w dwóch miejscach. Rozdziały przeplatają się ze sobą, choć zdecydowanie więcej jest tych, które dotyczą młodości Odile. 

Głównymi bohaterkami są Lilly oraz Odile. Wokół nich skupieni są rodzina oraz przyjaciele. Fabuła w dużej mierze opiera się na relacjach pomiędzy nimi. Przede wszystkim jednak na pierwszy plan wysuwa się historia miłości do literatury.

Bibliotekarka z Paryża – o pięknie literatury

Odile, tytułowa bibliotekarka z Paryża, to dziewczyna, która od zawsze kochała literaturę. Tę miłość wpoiła w nią jej ciotka, a praca w Bibliotece Amerykańskiej umożliwiła poznanie ludzi takich, jak ona. W tym miejscu nawet księgowa kocha książki, a miłość do liczb wyszła z literatury klasycznej.

W ten sposób dla Odile Biblioteka stała się drugim – o ile nie pierwszym – domem. Współpracownicy byli dla niej jak rodzina. Pracują z nią ludzie, których podziwia oraz którym jest w stanie wiele poświęcić.

Największym sprawdzianem dla nich staje się II wojna światowa. 

Książka żyje, jeżeli ma czytelników

Akcja powieści Bibliotekarka z Paryża to w znacznej części walka pracowników Biblioteki o to, by miejsce zostało otwarte pomimo okupacji. Z jednej strony sprzyja im szczęście, z drugiej ogrom pracy poświęcili, żeby wszyscy mieli dostęp do książek. Poświęcali się, żeby dostarczać książki Żydom, rannym czy walczącym żołnierzom. 

Autorka sporo miejsca poświęciła na pokazanie codziennego życia mieszkańców Paryża w czasie okupacji. Pokazała głód oraz postępujące wyniszczenie organizmu. Do tego strach o życie swoje i bliskich oraz brak zaufania do ludzi. A przy tym walka o wyszarpanie choć skrawka zwyczajnego życia czy rodzenie się miłości.

Bibliotekarka z Paryża nie ma brutalnych opisów z przesłuchań, warunków życia w obozach, działań nazistów. 

Bibliotekarka z Paryża – o ludziach

W latach 80-tych XX wieku Odile poznaje Lily, której matka poważnie zachorowała, a następnie zmarła. Lily czuje, że nikt nie wie, jak ona się naprawdę czuje. Jedyną osobą, która jest w stanie ją zrozumieć jest Odile. 

Nie wiemy, w jaki sposób starsza kobieta znalazła się w Stanach Zjednoczonych oraz co stało się z jej rodziną. Lily pojawia się w jej życiu wtedy, kiedy obie potrzebują kogoś bliskiego. Nastolatka wiele się uczy od Odile. Po pierwsze: miłości do literatury. A później prawd o życiu i ludziach. Problemy, które miała Odile, teraz przeżywa Lily z tą różnicą, że czasy są łatwiejsze i rozwiązanie ich znacznie prostsze.

Miłość jest uniwersalna

Bibliotekarka z Paryża to literatura piękna, która pokazuje… piękno literatury. Książki uczą, ale także tworzą wokół siebie wspólnotę podobnych do siebie ludzi. Podobnych, chociaż różniących się kulturą, poglądami oraz historią życia. Literatura oraz miłość do książek są przecież uniwersalne 🙂


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 16.06.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Mando

Kategoria: literatura piękna obca

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Tomasz Bochiński, Agnieszka Chodkowska-Gyurics: “Pan Whicher na prowincji”. Kryminał retro

Kristin Hannah: “Firefly Lane”. Książka o kobietach dla kobiet

Mirosława Kareta: “Najkrótsza noc”. Więcej niż thriller

Jan Gołębiowski: “Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego”

Ten post ma 5 komentarzy

Dodaj komentarz