Sylwia Kubik: “Krok do miłości” … i do zaczytania!

Sylwia Kubik: “Krok do miłości” … i do zaczytania!

Krok do miłości to wciągająca historia… wcale nie o miłości na pierwszym planie! Chyba, że jest to miłość do Żuław.

Z deszczu pod rynnę, a spod rynny na Żuławy

Ewy życie nigdy nie oszczędzało. Kiedy była dzieckiem, jej matka zaginęła, a jej ojciec od zawsze był despotą. Kiedy poznała Michała, wydawało się, że jej problemy się skończą. Okazało się, że trafiła z deszczu pod rynnę.

Pewnego dnia traci wszystko. Michał wyrzucił ją z mieszkania bez pieniędzy, a z pracy została zwolniona. Nie ma się do kogo zwrócić o pomoc. Ostatnią deską ratunku jest opuszczony dom na Żuławach, który odziedziczyła po babci.

Krok do miłości – miłość na drugim planie

Krok do miłości – ten tytuł mnie zmylił. To nie jest historia miłosna pięknej dziewczyny (może nawet podobnej do tej z okładki książki). To opowieść pełna wzruszeń z wieloma wątkami, które łączy postać Ewy – młodej kobiety, która w życiu doświadczyła wiele zła.

Ewie nie są obce gwałt, przemoc fizyczna i psychiczna, odrzucenie przez bliskich. Jej historia jest trudna. Sytuacja, w której się znalazła sprawia, że można docenić tak prozaiczne rzeczy, jak szampon do włosów, szalik czy łóżko. W tej książce nie znajdziecie bajkowej zmiany, którą Ewie przynosi los, ale jej własne starania, by doprowadzić do stabilnego życia.

Kamil to kolejny bohater, na którym opiera się fabuła powieści. Jego życie było praktycznie usłane różami. Rodzice zapobiegali każdej przeszkodzie, na jaką mógł trafić. Chłopak czuł, że droga, jaką mu wybrano, nie jest dla niego, więc rozpoczął życie według własnych zasad.

Wokół Ewy i Kamila toczą się także inne wątki. To między innymi historia opuszczonego domu, w którym podobno straszy czy smutna historia babci Matyldy i próby pogodzenia się z przeszłością

Krok do miłości – różne oblicza Żuław

Osobnym bohaterem powieści Krok do miłości Żuławy. Wiedza, którą tak naturalnie dzieli się Sylwia Kubik z czytelnikami świadczy o tym, że Autorka bardzo dobrze zna te rejony i są jej one bliskie. 

Sylwia Kubik pokazuje zarówno piękne jak i mroczne i tajemnicze oblicza Żuław. Czytelnik ma szansę poznać regionalną kuchnię, przyrodę i obraz wsi. Z drugiej strony zaznajomi się z bolesną historią tego miejsca. Wszystkie te opisy są wyjątkowo swobodne oraz zgrabnie wplecione w fabułę.

Krok do zaczytania

Krok do miłości to moje pierwsze spotkanie z Sylwią Kubik. Autorka ma niezwykły dar opowiadania, który sprawił, że przepadłam w tej lekturze od pierwszych stron. Z tej powieści, pomimo wielu bolesnych, mrocznych i wzruszających momentów, bije dużo ciepła i dobrej energii.


Wydawca: Wydawnictwo Otwarte – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 5.07.2021. (moje urodziny! 🙂 )

Może Cię zainteresować:

Magdalena Kordel: “Zanim wyznasz mi miłość”. O byciu ludzkim człowiekiem

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Bartosz Szczygielski: “Nie chcesz wiedzieć”. Polski thriller dla wymagających

Książkowa lista przebojów notowanie #27

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz