“Zima lwów” – Stefania Auci. Druga część sagi rodziny Florio
Stefania Auci: "Zima lwów"

“Zima lwów” – Stefania Auci. Druga część sagi rodziny Florio

Zima Lwów to druga część sagi włoskiej rodziny Florio. Oparta na prawdziwych wydarzeniach, facynująca i nieprzeciętna – ta książka wywoła w czytelniku ogrom emocji.

Nowy początek

Wrzesień 1868 roku. Vinzenzo Florio umiera w swoim domu otoczony rodziną. Jego trzydziestoletni syn Ignazio – dobrze przygotowany do nowej roli – przejmuje rodzinny interes. Towarzyszyć mu będzie jego żona Giovanna.

Zima lwów – fascynująca i nieprzeciętna

Zima lwów to kontynuacja opowieści o rodzinie Florio. Historia tego rodu od dawna fascynuje historyków, a Stefania Auci podaje ją czytelnikowi opierając się na udokumentowanych wydarzeniach. 

Fenomenalna, nieprzeciętna, przepiękna – tak naprawdę to mogłabym o tej powieści mówić, mówić i mówić. Trudno będzie o niej zapomnieć, a rodzina Florio będzie towarzyszyła mi w myślach jeszcze długi czas.

Zima lwów – blisko 800 stron wyjątkowej historii

Zima lwów to długa powieść – ma prawie 800 stron zapisanych drobnym drukiem. Może początkowo zrażać do sięgnięcia po lekturę, jednak właśnie to sprawiło, że zaangażowałam się w tę historię i żyłam nią cały czas

Tym razem Stefania Auci opisuje wydarzenia aż do 1950 roku. Autorka pokazuje czytelnikowi niewyobrażalne bogactwo, do którego rodzina Florio doszła dzięki sprytowi, umiejętnościom i ciężkiej pracy. Ale także dzięki poświęceniu kobiet, które kochały, jednak zawsze znajdowały się na drugim (lub nawet ostatnim) miejscu. 

Zima lwów – fascynująca opowieść o bogactwie i o stracie

Zima lwów to opowieść o bogactwie z jednej strony, ale też o stracie. Utrata najbliższych, śmierć dzieci, wojna, odrzucenie. Aż na koniec powolny i wyjątkowo bolesny upadek Domu Florio. To wywoływało niemałe emocje, a towarzyszenie bohaterom właściwie od ich narodzin do śmierci było wyjątkowym doświadczeniem.

Autorka z dużą prezycją wykreowała świat przedstawiony oraz bohaterów powieści. Nie ma szans, żeby nie stali się oni bliscy odbiorcom. Czytelnik ma szansę zaobserwować zmiany, jakie zachodzą w każdej z postaci, ich rozwój, zmiany w wyglądzie, priorytety. Mamy tutaj też choroby, których nie wyleczy bogactwo, m.in. bulimię, uzależnienie od hazardu, depresję. 

Zima lwów – powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach

Podczas lektury powieści Zima lwów co rusz sprawdzałam w internecie, jak naprawdę wyglądały obrazy, o których Autorka pisała, biżuteria, bohaterowie oraz budynki. Żyłam tą historią całą sobą.

Saga rodziny Florio wywarła na mnie ogromne wrażenie i bardzo żałuję, że było to ostatnie takie spotkanie.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść historyczna

Premiera: 25.01.2023.


Może Cię zainteresować:

“Sycylijskie lwy” – Stefania Auci. Pierwszy tom sagi rodziny Florio

“Skrzypce Goebbelsa” Yoann Iacono. O uniwersalizmie muzyki

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Najlepsze książki – styczeń 2023. Moje Top 3

Dodaj komentarz