“Porzucona córka” – Donatella Di Pietrantonio. Historia, o której nie można zapomnieć
Donatella Di Pietrantonio: "Porzucona córka"

“Porzucona córka” – Donatella Di Pietrantonio. Historia, o której nie można zapomnieć

Donatella Di Pietrantonio dokonała czegoś niesamowitego. Na niewiele ponad 200 stronach powieści Porzucona córka zawarła tak potężny ładunek emocjonalny, że historia wręcz wgryza się w duszę czytelnika.

Kto jest matką?

Pierwsza, biologiczna matka, oddała ją, gdy była jeszcze niemowlęciem. Druga – tak, która zapewniła jej miłość, dom nad morzem, cudowne życie – “zwróciła” ją po kilkunastu latach. Trafia do ubogiej rodziny w ubogiej wiosce, w której nie ma miejsca na czułość i zdrowy rozwój dziecka.

Porzucona córka – o tej, która wróciła

Porzucona córka robi wrażenie już od pierwszych chwil – od momentu, gdy weźmie się do ręki książkę. Jest niewielkich gabarytów, to trochę ponad 200 stron. Szybko okazuje się, że każda jej strona to niesamowity ładunek emocjonalny, który wgryza się w duszę czytelnika.

Dlaczego ci, którzy kochali swoją przybraną córkę, nagle ją oddają? Jak zostawić z dnia na dzień swój bezpieczny kokon i przenieść się do świata, w którym nierzadko trzeba walczyć o przetrwanie? I najważniejsze: jak żyć bez miłości? Z tym musi mierzyć się nastolatka, którą nazwano Arminuta – czyli “ta, która wróciła”

Jej nowa rzeczywistość to brak zaspokajania przez dorosłych podstawowych potrzeb fizjologicznych i emocjonalnych dziecka. Czytelnik praktycznie na własnej skórze doświadczy samotności głównej bohaterki, jej prób odnalezienia się w nowym miejscu i ogromnej tęsknoty za przybranymi rodzicami. Będzie towarzyszył Arminucie w poszukiwaniu tożsamości i swojego miejsca w świecie, tak bardzo jej obcym.

Porzucona córka – o emocjach pięknym stylu

Jednak Porzucona córka to nie tylko powieść pełna tęsknoty i bólu. To także historia rodzącej się siostrzanej miłości Adriany i Arminuty, które były dla siebie wzajemnym wsparciem i opoką w każdym momencie. To również opowieść o wierze we własne możliwości, gdy szuka się swojego miejsca w świecie. To w końcu naświetlenie kulejącego macierzyństwa, którego ja jako matka nie potrafię zrozumieć, chociaż ostateczne jest tu przecież miłość matki do dziecka. 

A wszystko to napisane w pięknym i jednocześnie przystępnym stylu, który doskonale oddaje emocjonalność tej historii.

Porzucona córka – porywająca i emocjonalna

Powieść Porzucona córka porwała mnie od pierwszych stron i zaangażowała do samego końca. Nie była to łatwa lektura, ale przynosząca nadzieję i budząca podziw wobec nastoletniej bohaterki. To historia z rodzaju tych, które z czytelnikiem zostają na długo.


Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 12.10.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #69

“Skrzypce Goebbelsa” Yoann Iacono. O uniwersalizmie muzyki

Jacek Paśnik: “Dzieci”. Powrót do początku XXI wieku

Victoria Mas: “Bal szalonych kobiet”. Wartościowa książka nie tylko dla kobiet

Dodaj komentarz