“Sycylijskie lwy” – Stefania Auci. Pierwszy tom sagi rodziny Florio
Stefania Auci: "Sycylijskie lwy"

“Sycylijskie lwy” – Stefania Auci. Pierwszy tom sagi rodziny Florio

Sycylijskie lwy to powieść Stefani Auci, która stała się we Włoszech jednym z największych bestsellerów ostatnich lat. 

Wielcy przedsiębiorcy 

Pod koniec XVIII wieku bracia Vinzenzo i Paulo po okrutnym trzęsieniu ziemi przenoszą się do Palermo. Tam zaczynają rozwijać handel przyprawami. Ich spryt, zacięcie i upór sprawiają, że stają się jednymi z najważniejszych przedsiębiorców. 

Umiejętności budowania działalności handlowej przenoszą na kolejne pokolenie, a wytwory i działalność rodziny Florio stają się znane w całej Europie. 

Sycylijskie lwy – pierwszy tom sagi rodziny Florio

Sycylijskie lwy to gratka dla fanów powieści obyczajowych i sag rodzinnych. Ta historia wciągnęła mnie (prawie) od pierwszych stron. Początkowo ciężko było mi wgryźć się w specyficzny i jednak obcy dla mnie klimat Włoch z XIX wieku. Ale Stefania Auci napisała tę powieść w stylu, który już po chwili pozwala całkowicie zanurzyć się w świat bohaterów. 

Autorka przenosi czytelników w wyjątkową atmosferę Sycylii, a losy rodziny Florio są ściśle związane z wydarzeniami historycznymi.

Stefania Auci włożyła ogrom pracy w ukazanie bohaterów: możemy poznać ich historię na przestrzeni całego życia. I, chociaż książka ma sporą objętość, tu nie ma miejsca na znużenie.

Sycylijskie lwy – książka na wakacje i nie tylko

Sycylijskie lwy to wiele wątków: miłość, intrygi, wydarzenia historyczne. Dla mnie na pierwszy plan wysunęła się budowa od samych podstaw Domu Florio. Z wielkim zainteresowaniem obserwowałam odwagę bohaterów, ich bezwzględność, pewność siebie w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Postawa Paolo, Vinzenza i Ignazia pokazuje, że tylko takie działania popychają gospodarkę do przodu.

Kobiety w tej historii są w tle, ale jest to niezwykle ważne tło. Silne, odważne, cierpliwe, ale stale ingorowane. Nie mają prawa do własnego zdania, a dla swoich mężów stanowią własność. One same tego nie dostrzegają, a swoją sytuację traktują jako normę. Jednak ocena czytelników z perspektywy około 200 lat zmian zapewne będzie jednoznaczna.

Sycylijskie lwy – fascynująca saga rodzinna

Jestem zachwycona tą sagą! Sycylijskie lwy to historia, która mnie wciągnęła bez reszty i można o niej pisać z najróżniejszych perspektyw. Jestem pełna podziwu dla tytanicznej pracy Autorki i liczę, że w niedługim czasie poznam kontynuację losów rodu Florio. Polecam jako książkę na lato i nie tylko!


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść historyczna

Premiera: 29.06.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – maj 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #65

“Skrzypce Goebbelsa” Yoann Iacono. O uniwersalizmie muzyki

Rhys Bowen: “Wenecki szkicownik”. Wyjątkowa podróż

Dodaj komentarz