“Skrzypce Goebbelsa” Yoann Iacono. O uniwersalizmie muzyki
Yoann Iacono: "Skrzypce Goebbelsa

“Skrzypce Goebbelsa” Yoann Iacono. O uniwersalizmie muzyki

Skrzypce Goebbelsa to nieprzeciętna powieść. Historia Nejiko Suwy to opowieść o muzyce i jej sile, a także o wojnie z perspektywy wielkiej artystki.

Nietrafiony prezent

Nejiko Suwa to młoda japońska skrzypaczka. W czasie wojny otrzymuje prezent – Joseph Goebbels przekazuje jej skrzypce, o których mówi się, że to Stradivarius. Dla artystki prezent staje się jednak przekleństwem. Nie potrafi ich ujarzmić, przez co nabiera wątpliwości co do swoich umiejętności. 

Jeszcze długo po wojnie ten prezent budzi kontrowersje. Skąd pochodzi? Kto był ich poprzednim właścicielem i jaka jest jego historia? 

Skrzypce Goebbelsa – uniwersalizm muzyki

Skrzypce Goebbelsa zainteresowały mnie dzięki możliwości zetknięcia się z japońską kulturą i muzyką klasyczną. Iacono Yoann jednak wysunął tu na pierwszy plan uniwersalizm.

Nejiko Suwa kocha muzykę i bez względu na czasy, wydarzenia historyczne uznaje, że to sztuka, która wychodzi poza wszelkie ramy. Choć ona sama i prezent, jaki otrzymała, a także muzyka, miały zostać wykorzystane jako środek do propagandy, Nejiko Suwa musi z tym walczyć jeszcze długo po wojnie.

Skrzypce Goebbelsa – historyczne tło powieści

I druga rzecz: wojna. Tło historyczne jest w powieści Skrzypce Goebbelsa niezwykle ważne. Czytelnik zobaczy przede wszystkim to, co dzieje się w zakresie sztuki na najwyższych szczeblach władzy. Wojna zdominowała każdy element życia, ale okazuje się, że dla bohaterki stała się szansą: poznania świata, największych miast, czołowych dyrygentów, przebywania wśród ówczesnej śmietanki towarzyskiej. Bohaterka ma tego świadomość, a mnie samą uderzyło spojrzenie na wojnę z takiej perspektywy.

Iacono Yoann napisał Skrzypce Goebbelsa w oryginalnym stylu, który czytelnicy mogą odbierać w najróżniejszy sposób. To fakty są na pierwszym planie, a nie emocje. Powieść jest oparta na autentycznych wydarzeniach i one tu właśnie dominują. Strach, niepewność, a nawet depresja Nejiko Suwy są gdzieś dalej, choć stanowią istotny element historii instrumentu.

Skrzypce Goebbelsa – zakończenie pełne emocji

Ten brak emocji w powieści Skrzypce Goebbelsa zrekompensowało mi zakończenie. W kilku zdaniach Autor był w stanie oddać okrucieństwo wojny, ogrom cierpienia i brak sprawiedliwości. To znakomite dopełnienie tej historii, idealna kropka nad i.


Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 18.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – maj 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #65

“W sercu wroga” – Magdalena Wala. Pierwsza część cyklu “Między jeziorami”

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Dodaj komentarz