“Czas złych snów” – Magdalena Wala. Druga część serii “Między jeziorami”
Magdalena Wala: "czas złych snów"

“Czas złych snów” – Magdalena Wala. Druga część serii “Między jeziorami”

Czas złych snów Magdaleny Wali to brutalna i przejmująca lekcja historii kobiet z Warmii i Mazur. Dla nich koniec wojny był w rzeczywistości początkiem walki o godność i swoje życie.

Koniec czy początek wojny?

Wojna chyli się ku końcowi, a III Rzesza jest na skraju upadku. Amelia wraz z młodszą siostrą i kilkoma sąsiadkami ucieka z Schönwalde przed zbliżającymi się Sowietami. W wiosce, w której się ukryły, na własnej skórze doświadczają ich bestialstwa. 

Ostatecznie kobiety podejmują decyzję o powrocie do Schönwalde.

Czas złych snów – druga część serii Między jeziorami

Czas złych snów to druga część serii Między jeziorami. Sięgając po tę powieść myślałam, że wiem, czego mogę się spodziewać. I w dużej mierze tak było, ale…

Magdalena Wala oddaje w ręce czytelników powieść niezwykle trudną. To nie jest książka, przy której można się zrelaksować. To książka, którą czytałam z bólem serca i cisnącymi się do oczu łzami. Fakt – pierwsza część również nie epatowała radosnymi wydarzeniami, jednak niosła pewną nadzieję. Czas złych snów był przepełniony strachem, mrokiem i brutalnością.

Czas złych snów – emocjonująca książka o II wojnie światowej

Czytając Czas złych snów nie dowierzałam, że to wszystko, co opisała Autorka, wydarzyło się w rzeczywistości. A jednak – Magdalena Wala z dużą precyzją przedstawiła wydarzenia z terenów Warmii i Mazur, do jakich doszło pod koniec II wojny światowej i później. Głód, strach, brutalne gwałty, wszechobecna śmierć – to tylko część tego, czego doświadczyły kobiety ze strony Sowietów, a wszystko to w najgorszym możliwym wymiarze. To koniec wojny, ale z tej powieści nie płynie ani odrobina nadziei. Tu nawet o pokoju nikt nie wspomina, bo dla kobiet najgorszy czas właśnie się zaczął. 

I trzeba przyznać, że Magdalena Wala oddaje głos nie tylko mieszkańcom Prus, ale stara się przedstawić również drugą stronę  medalu. Pojawią się więc pytania o genezę zła: czy mamy je w sobie i wystarczą odpowiednie warunki, by wyciągnąć je na światło dzienne? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, żeby zawalczyć o siebie i swoich bliskich? 

Czas złych snów – prawdziwa lekcja historii

Czas złych snów to mocna, brutalna lekcja historii. Podana w sposób przystępny czytelnikom, jednak przepełniona trudnymi emocjami: poczuciem straty, walką o przeżycie i zachowanie resztek godności. 


Seria Między jeziorami:

  1. W sercu wroga
  2. Czas złych snów

Wydawca: Publicat S.A./Książnica – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 8.02.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – styczeń 2023. Moje Top 3

“Magiczna chwila” Kristin Hannah. Recenzja

“Siostra nazisty” – Victoria Gische. Kolejna książka z wojną w tle?

“Dziewczyna z sierocińca” – Joanna Parasiewicz. Nieszablonowa i pełna emocji powieść

Dodaj komentarz