“Szum” – Małgorzata Oliwia Sobczak. Kryminał przez wielkie “K”
Małgorzata Oliwia Sobczak: "Szum"

“Szum” – Małgorzata Oliwia Sobczak. Kryminał przez wielkie “K”

Miłośnicy polskich kryminałów! Tej książki nie możecie pominąć. Szum Małgorzaty Oliwii Sobczak to majstersztyk pod każdym względem!

Listopad

Listopad 1992 roku. Licealistka Ada Maliszewska flirtuje przez CB radio ze starszym od siebie mężczyzną. Zostaje zgwałcona i zamordowana tuż pod swoim domem.

Listopad 2019 roku. Zaginęła Liwia Dembska – nastoletnia córka polityka. Czy te dwie sprawy coś łączy?

Szum – druga część serii Granice ryzyka

Szum to kolejna część serii Granice ryzyka z dziennikarką Alicją Grabską i detektywem Oskarem Kordą. To historia z rodzaju tych, które są z czytelnikiem w każdym momencie dnia – nie można się od niej oderwać, myślami jest się z bohaterami, a emocje płynące z książki przeżywa się wciąż na nowo. Majstersztyk pod każdym względem!

Po pierwsze śledztwo. Prowadzą je świetnie skonstruowani, pełnokrwiści bohaterowie: mają swoje demony, ale nie wychodzą tu na pierwszy plan. Zarówno Alicja, jak i Oskar zarażają czytelnika swoim uporem i chęcią odkrycia prawdy. 

Ponadto intryga jest dopracowana w każdym szczególe. Wszystkie wątki, nawet najdrobniejsze, zostały doprowadzone do finału. Ponadto Małgorzata Oliwia Sobczak wykonała kawał pracy jeśli chodzi o research – skrupulatny, wieloobszarowy, ale podany w przystępny sposób.

Szum – kryminał o niesamowitym klimacie

To, że sprawy dotyczą nastolatek o konkretnej budowie ciała nie tylko intryguje, ale jest też przyczyną do podjęcia tematu samoakceptacji, poczucia samotności oraz łatwości manipulowania.

Na szczególną uwagę zasługuje klimat kryminału. Intryga w powieści Szum jest osadzona na dwóch przestrzeniach czasowych. Autorka doskonale oddała klimat początku lat 90-tych: czytelnikowi będą towarzyszyć ówczesne przeboje, moda, fryzury. Ponadto Małgorzata Oliwia Sobczak, podobnie jak w Szeleście, umiejętnie wykorzystała onomatopeje, dzięki czemu tytułowy szum jest stale obecny z czytelnikiem, do tego podkręca atmosferę niepokoju. Osadzenie akcji w zimnym, deszczowym i wietrznym listopadzie dodatkowo ją wyostrza.

Szum  – kryminał przez wielkie “K”

Dawno kryminał nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak Szum. Tu każda strona utwierdzała mnie w przekonaniu, że są kryminały i Kryminały. Droga Autorko – chapeau bas! Będę tę książkę polecała wszystkim miłośnikom tego gatunku.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 12.10.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – październik 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

Małgorzata Sobczak: “Szelest”. Niepokojący thriller kryminalny

“Krzywda” – Marek Stelar. Druga część serii z aspirantem Przyworskim

Dodaj komentarz