“Krzywda” – Marek Stelar. Druga część serii z aspirantem Przyworskim
Marek Stelar: "Krzywda"

“Krzywda” – Marek Stelar. Druga część serii z aspirantem Przyworskim

Krzywda Marka Stelara ma w sobie wszystko to, co sprawia, że polskie kryminały są wyjątkowe: społeczność małego miasta, precyzyjnie skonstruowaną intrygę oraz emocjonujące tło historyczne.

Najłatwiejsza sprawa kryminalna?

Dominik Przeworski zadomowił się w Nowym Warpnie i postanowił dalej pracować na stanowisku dzielnicowego.

Jego zapędy śledczego biorą jednak górę, gdy dochodzi do zabójstwa Reginy Remus – emerytowanej i nielubianej nauczycielki. Przeworski nie jest pewny winy oczywistego podejrzanego i zaczyna drążyć dalej. Bierze pod uwagę również odległą przeszłość.

W międzyczasie na terenie starego cmentarza odkryto szczątki więźniów obozu koncentracyjnego.

Krzywda – pozycja obowiązkowa dla fanów polskich kryminałów

Krzywda Marka Stelara to okazja do drugiego spotkania z aspirantem Przeworskim. Dla fanów polskich kryminałów to pozycja obowiązkowa.

Ta historia ma w sobie wszystko, co właśnie w polskich kryminałach wyjątkowe. Autor zaprasza czytelnika do małej miejscowości, w której wszyscy się znają. Z jednej strony to dobre, ale z drugiej – jak w przypadku Reginy Remus – to klątwa, która będzie jej towarzyszyć do śmierci. 

Dla Dominika Przeworskiego najprostsze rozwiązania nie są tymi, które bierze pod uwagę – zawsze patrzy szeroko i szuka kontekstów. Po znalezieniu zdjęcia z 1946 roku próbuje powiązać śmierć kobiety z przeszłością. Tym samym czytelnik ma szansę poznać trudną historię Nowego Warpna, jego klimat, a przede wszystkim tajemnice skrywane przez lata. 

Krzywda – brutalna prawda

Marek Stelar pisze w rewelacyjnym stylu i do końca trzyma czytelnika w niepewności. Czytając polski kryminał Krzywda wszystkie informacje będą dozowane, a fakty skrupulatnie ze sobą łączone. Autor doskonale przeplata przestrzenie czasowe i zachęca czytelnika do samodzielnego poszukiwania rozwiązania. A będzie ono zaskoczeniem – prawda wyjdzie niespodziewanie na jaw, a w wyobraźni odbiorcy na długo zapiszą się brutalne obrazy.

Warto i tym razem wspomnieć o dobrej kreacji głównego bohatera. Na pierwszym miejscu jest intryga, a Przeworski nie przytłacza swoją osobą – staje się niejako środkiem do odkrycia prawdy. Dzięki temu wybrzmi ona jeszcze dobitniej.

Krzywda – wyjątkowo dobry polski kryminał

W powieści Krzywda wszystko jest na swoim miejscu – Autor dopracował w niej każdy szczegół tworząc kapitalną kryminalną historię. Jak dla mnie – Stelar to czołówka najlepszych polskich autorów kryminałów.


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 7.09.2022.


Może Cię zainteresować:

Marek Stelar: “Skrucha”. Klimatyczny i dopracowany polski kryminał

“Rykoszet” – Marek Stelar. Pierwsza część serii z Krugłym i Michalczykiem

“Tajemnice Fleat House” – Lucinda Riley. Kryminalna odsłona Autorki powieści obyczajowych

“Finlay Donovan nadchodzi” – Elle Cosimano. Pierwsza część serii

Dodaj komentarz