Małgorzata Sobczak: “Szelest”. Niepokojący thriller kryminalny
Małgorzata Oliwia Sobczak: "Szelest"

Małgorzata Sobczak: “Szelest”. Niepokojący thriller kryminalny

Nietuzinkowy klimat, kapitalnie skonstruowani bohaterowie i historia, która powoduje ciarki na plecach. Szelest Małgorzaty Oliwii Sobczak to niepokojący i psychodeliczny thriller kryminalny.

Dokąd tym razem?

Dziennikarka Alicja Grabska dostaje od przełożonego zadanie przetestowania mobilnej aplikacji Place to Rest. Jej celem jest pokazanie użytkownikom inspirujących dla nich miejsc. Alicja jednak trafia w miejsce, gdzie znajduje zwłoki młodej dziewczyny. Dokąd zaprowadzi Alicję i Oskara Kordę wspólne śledztwo?

Szelest – niepokojący thriller kryminalny

Czego może się spodziewać czytelnik sięgając po Szelest? Punktem wyjścia jest aplikacja, która ma pokazać inspirujące miejsca. Ale co, jeśli w tych miejscach zostaną znalezione odłamki porcelany, lalka czy… zwłoki? Takie odkrycia powodują ciarki nie tylko u bohaterów.

Już po chwili czytelnik staje się świadkiem historii o nieprzeciętnym nastroju. Słowa, którymi można go opisać to “brudny”, “zły” i “brzydki”. Pełno tu niedopowiedzeń, wciąż umyka coś nieuchwytnego. Przeszłość zazębia się z teraźniejszością, ale nie jest to przeszłość idealizowana – choć dotyczy czasów młodości. Ta przeszłość to patologiczne rodziny, przemoc, seks w miejscach publicznych. Autorka stosuje liczne onomatopeje, które powodują podenerowanie i niepokój. Thrillera kryminalnego dopełnia erotyzm – chociaż w pewnym momencie jest go już za dużo i nie ma żadnego znaczenia dla fabuły.

Szelest – kapitalni bohaterowie

Można odnieść wrażenie, że czytelnikowi thrillera Szelest pozwala się być jedynie obserwatorem, który nie może uczestniczyć w grze i nie jest w nią angażowany. Wolno tylko przypatrywać się tej historii i trwającemu śledztwu. Tacy są właśnie bohaterowie. Dystansują się, nie pozwalają do siebie zbliżyć. Niełatwe doświadczenia z przeszłości są wciąż obecne w ich życiu. Małgorzata Sobczak kapitalnie skonstruowała postaci. Niejednoznaczni, tajemniczy, rozprawiający się z własnymi emocjami, samotni. 

Moją uwagę zwrócił przede wszystkim Tajfun – najczarniejszy z czarnych charakterów Szelestu. Najbardziej zawikłany, ale kompletny – budzący złość i współczucie jednocześnie. 

Szelest – kompletny thriller kryminalny

Historia przestawiona w thrillerze Szelest jest ukazana z dwóch perspektyw czasowych. Małgorzata Sobczak świetnie oddała ducha końca lat 90-tych. Zrobiła to bez sentymentów i koloryzowania. Te dwie z pozoru odrębne historie prowadzą do zaskakującego finału.

Książka napisana jest w przystępnym stylu, a Autorka wie, jak wykorzystać możliwości językowe do zbudowania odpowiedniego nastroju: m.in. onomatopeje, krótkie dialogi, niedopowiedzenia, młodzieżowy slang.

Wszystko to łączy się w niebanalną całość, która pozwala oddać się lekturze od pierwszej strony.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz recenzencki

Kategoria: thriller

Premiera: 10.11.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #38 – bestsellery w Polsce i USA

Izabela Janiszewska: “Niewybaczalne”. Perfekcyjny thriller psychologiczny

Anne Fraiser: “Znajdź mnie”. Gotowy scenariusz na film

Alex Michaelides: “Boginie”. Klimatyczny thriller psychologiczny

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Jowita

    Niezwykła książka z intrygującą fabułą. Było to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale z pewnością nie ostatnie. Zdecydowanie książka godna polecenia.

    1. mrs-book

      Zgadzam się! Wiele osób zachwyca się trylogią Autorki, po nią z pewnością sięgnę, żeby się przekonać 🙂

Dodaj komentarz