“Noc, w której zniknęła” – Lisa Jewell. Recenzja thrillera psychologicznego
Lisa Jewell: "Noc, w której zniknęła"

“Noc, w której zniknęła” – Lisa Jewell. Recenzja thrillera psychologicznego

Noc, w której zniknęła to kolejny doskonały thriller psychologiczny Lisy Jewell. Autorka po raz kolejny mnie nie zawiodła, angażując w historię zaginięcia nastoletniej matki i jej chłopaka.

Dlaczego Thallulah zniknęła?

Czerwiec 2017. Znika nastoletnia córka Kim. Tallulah jest matką rocznego Noaha i razem ze swoim chłopakiem Zachem nie wrócili z randki.

Sierpień 2018. Sophie i Shaun wprowadzają się na teren szkolnego kampusu. Zaraz po przyjeździe Sophie trafia na przybity do płotu karton z napisem “kop tutaj”. Tak właśnie zrobiła i w ten sposób trafia na sprawę zaginięcia Sophie.

Noc, w której zniknęła – klimatyczny thriller psychologiczny 

Thrillery psychologiczne Lisy Jewell mają styl i klimat, który bardzo mi odpowiada. Autorka ma wyjątkową zdolność niespiesznego snucia opowieści w sposób, który przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Nie inaczej było w przypadku książki Noc, w której zniknęła. 

W tę historię zaangażowałam się od pierwszych stron. Lisa Jewell doskonale buduje napięcie i wzbudza emocje podejmując przy tym wiele wątków społecznych, m.in.: nastoletnie rodzicielstwo, związki homoseksualne, przemoc psychiczna. Na uwagę zasługuje doskonały klimat miejsc, w których rozgrywa się akcja: małe miasteczko, tajemniczy las, w którym łatwo się zgubić czy Mroczny Dom – kilkusetletni budynek pełen sekretnych zakamarków.

Noc, w której zniknęła – trzy perspektywy czasowe

Noc, w której zniknęła to historia opowiedziana z trzech perspektyw czasowych i może to brzmi nieciekawie, ale Lisa Jewell tak dobrze nimi żongluje, że nie ma szans zgubić się w fabule. Każda z tych perspektyw to droga do zrozumienia tego, co wydarzyło się w noc zniknięcia Tallulah, angażująca przy tym odbiorcę i nie pozwalająca ani na chwilę znużenia. 

Ponadto dzięki różnym przestrzeniom czasowym czytelnik ma szansę dobrze poznać bohaterów, a oni są naprawdę dobrze skonstruowani. Autorka świetnie oddaje ich emocje – każde z nich są wyjątkowe: strach, tęsknota, rozpacz, zagubienie. Nawet język i styl wypowiedzi jest dopasowany do wieku i charakteru każdego z bohaterów.

Noc, w której zniknęła – Lisa Jewell nie zawiodła!

Zakończenie thrillera Noc, w której zniknęła nie jest oczywiste, a Autorka w dobrym stylu zamknęła wszystkie wątki. Całość jest dopracowana w każdym szczególe, a Lisa Jewell ponownie mnie nie zawiodła.


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 15.06.2022.


Może Cię zainteresować:

Lisa Jewell: “Niewidzialna dziewczyna”. Niepokojący thriller psychologiczny

Jenny Blackhurst: “Córka mordercy”. Piętno, którego nie zmywa czas

“Nasza dziewczynka” – Georgina Cross. Thriller psychologiczny – recenzja

Dodaj komentarz