“It’s snowtime” – Anita Chrząszcz. Zimowa komedia – recenzja
Anita Chrząszcz: "It's snowtime"

“It’s snowtime” – Anita Chrząszcz. Zimowa komedia – recenzja

Szukacie książki nie-słodkiej, nie-romantycznej, ale za to niesamowicie zabawnej? Przeczytajcie o debiucie Anity Chrząszcz: powieści It’s snowtime.

Duże zmiany

Prawie narzeczony proponuje Kornelii życie w otwartym związku. Ma już nawet kandydatkę, z którą mogliby ułożyć sobie życie. Kornelia, ku zdziwieniu Artura, nie zgadza się na takie rozwiązanie. Zabiera fotel, łóżko, swoją blokadę twórczą (jest pisarką) i wyprowadza się do domku w górach. Tam, w bliskim sąsiedztwie, mieszka Kamil – jej przyjaciel z dzieciństwa.

It’s snowtime – zimowa komedia nieromantyczna

Nie trafiłam na słodką świąteczną historię, a na pewno nie miłosną. Nie otrzymałam refleksyjnej powieści, z której wyniosłabym coś nowego. W ręce dostałam lekką, zabawną książkę, która idealnie sprawdziła się w czasie prawie zimowego wieczoru 🙂 

Anita Chrząszcz w swojej debiutanckiej powieści It’s snowtime stworzyła kapitalną parę głównych bohaterów. Konelia i Kamil – przyjaciele jeszcze z dzieciństwa – zapraszają czytelnika do miejsca na odludziu, daleko od cywilizacji, ale wciąż blisko ich problemów. (To choćby konieczność ciągłego odśnieżania podjazdu czy klątwa, która przypadkowo dotknęła Artura).

Relację tej pary obserwuje się z przyjemnością – dla mnie przede wszystkim dlatego, że Anita Chrząszcz nie atakuje podtekstami seksualnymi, budzącą się romantyczną relacją i określonym kierunku, w którym bohaterowie zmierzają.

Wręcz przeciwnie – na pierwszym planie jest tu przyjaźń, są (prawie) zwyczajne problemy i próba odcięcia się od nachalnego zainteresowania rodziny.

It’s snowtime – książka na poprawę humoru

Jednak sięgając po It’s snowtime nie spodziewajcie się jednak refleksyjnej otoczki lub ciężkich tematów. To komedia napisana w naprawdę zabawnym stylu i nie jest tak, że dobry żart pojawia się raz na kilkanaście stron. Książka jest pełna dobrego humoru, nieraz absurdalnych sytuacji i dystansu do problemów. I znowu: humor nie ma żadnych seksualnych podtekstów i nikogo nie uraża.

Nie jest to oczywiście książka idealna. Styl Autorki był początkowo dość nierówny, nienaturalny i za bardzo “ugrzeczniony”, a dalej ilość sytuacji, w których Kornelia chciała się pozbyć Kamila bardzo mnie irytowała.

It’s snowtime – debiut Anity Chrząszcz

Niemniej, It’s snowtime to bardzo udany debiut Anity Chrząszcz: historia prawdziwie zimowa, tylko odrobinę świąteczna, zabawna i lekka. Polecam jako idealną książkę na poprawę humoru!


Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 9.11.2022.

Książkę It’s snowtime przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiazka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – październik 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

“Dużo miłości” – Agnieszka Olejnik. Powieść świąteczna – recenzja

Iwona Banach: “Królowa Śniegu nie żyje”. Świąteczna komedia kryminalna (recenzja patronacka)

Dodaj komentarz