“Mój były” – S.E. Lynes. Recenzja thrillera psychologicznego
S. E. Lynes: "Mój były"

“Mój były” – S.E. Lynes. Recenzja thrillera psychologicznego

Mój były S.E. Lynes to thriller psychologiczny, który przypadnie do gustu czytelnikom ceniącym silny wątek obyczajowy. Nie był on tu “zapchajdziurą”, ale istotnym elementem, który wpływa na fabułę i wrażenia czytelnika.

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki

Po kilku miesiącach od rozstania Sam przypadkowo spotyka Naomi – swoją byłą partnerkę. Kobieta jest na spacerze z niemowlakiem. Chociaż twierdzi, że to dziecko przyjaciółki, Sam dostrzega podobieństwo do siebie.

Gdy postanawiają spotkać się ponownie, Sam nie może powstrzymać się od pytania, czy jest ojcem małego Toma. Z kolei Naomi nie potrafi mu ponownie zaufać.

S.E. Lynes i zręczna manipulacja czytelnikiem

Poznanie siebie na nowo czy zręczna kombinacja, mająca na celu zemstę? Mój były to thriller psychologiczny, w którym S.E. Lynes doskonale manipuluje czytelnikiem i mam wrażenie, że każdy element miał na celu wyprowadzenie go w pole. 

Już od początku nie wiadomo, któremu z bohaterów możemy zaufać. S.E. Lynes przebiegle usypia czujność czytelników i niejako zmusza do bycia cierpliwym. Duża część thrillera bowiem obejmuje wątki obyczajowe, dzięki którym Autorka zarysowała relacje panujące między bohaterami. Pojawiają się jednak momenty – krótkie jak przebłysk – które mogą wzbudzić niepokój, różne podejrzenia, oczekiwanie na mocny zwrot akcji.

Mój były – thriller z mocnym zwrotem akcji

I naprawdę, w którymś momencie nie wiedziałam już, gdzie doszukiwać się elementów thrillera w książce Mój były. Aż nagle S.E. Lynes zrzuca konkretną bombę, na którą czytelnik nie jest przygotowany. Burzy świat bohaterów i zabiera wszystko, co mieli. 

A to, że wcześniej tak dobrze nakreśliła relacje pomiędzy bohaterami, sprawiło, że wszystko było jeszcze bardziej emocjonalnie. S.E. Lynes bardzo dobrze to oddała, wzbudzając smutek i współczucie. Do tej pory trudno mi wyobrazić sobie te przeżycia.

Mój były – pomysł na narrację S.E. Lynes

S.E. Lynes w thrillerze Mój były miała ciekawy pomysł na narrację – historię przedstawiła z perspektywy przyjaciółki Sama, której – jak przyznała na początku – bezpośrednio wydarzenia nie dotyczyły. Ponadto Autorka umiejscowiła akcję na czas pandemii i lockdownu, dobrze oddając panujące wtedy nastroje i problemy, jakie mieli obywatele.

Mój były  – thriller psychologiczny z wątkiem obyczajowym

Mój były to książka dla czytelników, którzy chętnie sięgają po thrillery psychologiczne z silnym wątkiem obyczajowym. Manipulacja odbiorcą, emocjonalność i kapitalny plot twist to coś co wyróżnia tę książkę.


Wydawca:  Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

kategoria: thriller

Premiera: 12.07.2023.


Recenzje thrillerów, które mogą Cię zainteresować:

“Uwięziona” – B.A. Paris. Recenzja thrillera

“Śmierć, która cię ocali” – Jack Jordan. Thriller z wątkiem medycznym

Miranda Smith: “Kochająca żona”. Recenzja thrillera psychologicznego

“Przypływ” – Sam Lloyd. Recenzja thrillera

Dodaj komentarz