Anna Górna: “Kraina złotych kłamstw”. Udany debiut?
Anna Górna: "Kraina złotych kłamstw"

Anna Górna: “Kraina złotych kłamstw”. Udany debiut?

Robert Małecki stwierdził, że Kraina złotych kłamstw to porywający debiut Anny Górnej. Wojciech Chmielarz pisze, że to rewelacyjny kryminał. Czy można im nie ufać? 

Tajemnicze zaginięcia

Piotr Sauer to były polski policjant, który wyprowadził się z rodziną do Zurychu i pracuje jako szef działu ochrony w korporacji. Niespodziewanie (nawet dla samego siebie) decyduje się podjąć roli prywatnego detektywa w sprawie zaginięcia partnerki byłego aktora Jacka Harforda. Podejrzenia policji i mediów padają właśnie na Jacka, bowiem 15 lat wcześniej także zaginęła jego partnerka – Julie Pearson.

Kraina złotych kłamstw – trudne śledztwo 

Dochodzenie, które prowadzą bohaterowie kryminału Kraina złotych kłamstw nie jest proste. Poszlaki jasno wskazują na winę Jacka. Śledztwo Piotra i jego asystentki Mii opiera się na żmudnej pracy: rozmowach ze świadkami, badaniu dokumentów, obserwacjach. Bohaterowie muszą niejako zdystansować się do swoich podejrzeń i znaleźć obiektywne dowody świadczące o czyjejś winie.

Śledztwo już od początku jest bardzo skrupulatne. Anna Górna zafunduje odbiorcy wiele szczegółów. Od początku będą się one skupiały się na najbliższym otoczeniu zaginionej, by zataczać coraz szersze kręgi, odkrywać przed czytelnikiem nowe wątki, a na końcu zaskoczyć rozwiązaniem intrygi. 

Warstwa obyczajowa w tym kryminale stanowi dopełnienie samej intrygi, ale nie dominuje nad nią. Nadaje odpowiedni ton oraz uzupełnia wiedzę czytelnika o bohaterach, ich wyborach i przekonaniach. 

Kraina złotych kłamstw – polski kryminał z akcją w Zurychu

Anna Górna w kryminale Kraina złotych kłamstw skonstruowała bardzo wyrazistych bohaterów. To postaci z krwi i kości, mający swoje wady, traumatyczną przeszłość, a przy tym Piotr i Mia nie są przerysowani. 

Czuć, że Autorka dopracowała tę książkę w każdym szczególe. Jest ich sporo, ale nie miałam poczucia zagubienia czy zagmatwania. Wręcz przeciwnie – każdy ma znaczenie dla fabuły.

Ogromnym plusem jest umiejscowienie akcji w Zurychu. Czytelnik ma szansę poznać klimat tego miasta, warunki życia, podejście do imigrantów, a nawet ceny. I jest to wiedza z pierwszej ręki, bo Anna Górna mieszka w Szwajcarii.

Kraina złotych kłamstw – debiut Anny Górnej

Kraina złotych kłamstw to gratka dla wielbicieli klasycznych kryminałów. Dopracowana fabuła – przemyślana i konsekwentnie prowadzona – do tego wyraziści bohaterowie i ciekawa intryga. To udany debiut, więc czekam na kolejne kryminały spod pióra Anny Górnej.


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału

Kategoria: kryminał

Premiera: 26.01.2022.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #47 – bestsellery w Polsce i USA

Ann Cleves: “Długi zew”. Klasyczny kryminał w świetnym wydaniu

Harlan Coben: “Mów mi Win”. Warto go poznać?

Dodaj komentarz