Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie
Tove Alsterdal: "Wiemy, że pamiętasz"

Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

Wiemy, że pamiętasz Tove Alsterdal to książka, w której przepadłam. Ten szwedzki kryminał zaskoczy czytelnika niejednym zwrotem akcji oraz klimatem małej społeczności i jej tajemnicami. Autorka zainspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, które zapoczątkowały w Szwecji zmiany w sposobie karania przestępców seksualnych i postępowania z nieletnimi.

Powrót w rodzinne strony

Olof Hagström w wieku 14 lat przyznał się do zabójstwa nastoletniej Liny. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Po 23 latach mężczyzna wraca w rodzinne strony. W domu zastaje zwłoki swojego ojca.

Eira Sjödin to policjantka, która dobrze pamięta sprawę sprzed lat, choć miała wtedy dziewięciolatką.

Teraz zajmie się sprawą, w której bohater jej dziecięcych koszmarów ponownie zostaje oskarżony.

Wiemy, że pamiętasz – powrót do sprawy z przeszłości

Wiemy, że pamiętasz rozpoczyna pozornie niezbyt ciekawe zabójstwo starszego człowieka. Eira, która uczestniczy w śledztwie, nie uniknie jednak powrotu do sprawy z przeszłości. 

By znaleźć mordercę, śledczy będa musieli prowadzić szczegółowe i skrupulatne dochodzenie. 

I właśnie to czytelnik dostanie w tym szwedzkim kryminale. Choć akcja początkowo jest niespieszna to z czasem zagęszcza się, a czytelnik będzie świadkiem zaskakujących wydarzeń, zwrotów w śledztwie i niespodziewanego rozwiązania. Ogromne znaczenie będą tu miały przeszłość i znajomość lokalnej społeczności. W tym niezastąpiona będzie Eira – spostrzegawcza, uparta policjantka, która zwróci uwagę na szczegóły niedostrzegalne dla innych.

Wiemy, że pamiętasz – szwedzki kryminał i trudne początki

Przyznam, że lektura Wiemy, że pamiętasz nie była dla mnie od początku przyjemnością. Nie jest to jednak zarzut wobec samej książki. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem znajomości topografii, obcymi nazwami miejscowości oraz obcymi nazwiskami. Dodając do tego mnogość bohaterów można szybko się pogubić. Warto jednak przebrnąć przez początek, bo później trudno oderwać się od lektury.

Autorka stworzyła w tym kryminale niesamowity klimat małej społeczności, która ma swoje tajemnice i nie dopuszcza do nich nikogo z zewnątrz. Odkrywanie ich przez bohaterkę było dla mnie ekscytujące na tyle, że nie szukałam rozwiązania – po prostu podążałam za wydarzeniami.

To śledztwo pokaże też czytelnikowi, jak niewiele trzeba, żeby osądzać innych. Rolę odegrają też media społecznościowe i sprawna manipulacja innymi.

Wiemy, że pamiętasz – szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

Mała społeczność i jej wyjątkowy klimat, przeszłość, która wypływa po latach oraz wciągające śledztwo. Do tego bohaterka z krwi i kości i zaskakujące zakończenie. Wiemy, że pamiętasz to szwedzki kryminał na najwyższym poziomie.


Wydawca: Sonia Draga – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 8.09.2021.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #47 – bestsellery w Polsce i USA

Anna Górna: “Kraina złotych kłamstw”. Udany debiut?

Charlotte Link: “Bez winy”. Kryminał, który wiele emocji skrywa

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz