Zuzanna Gajewska: “Burza”. Polski kryminał z oryginalną bohaterką
Zuzanna Gajewska: "Burza"

Zuzanna Gajewska: “Burza”. Polski kryminał z oryginalną bohaterką

Burza to debiut Zuzanny Gajewskiej. Polski kryminał, którego może nie wyróżnia intryga, ale… Poznajcie Ewelinę Zawadzką – właścicielkę zakładu pogrzebowego w małej miejscowości Młynary. 

Zabójstwo blogerki

Ewelina Zawadzka jest właścicielką zakładu pogrzebowego w małej miejscowości Młynary. Do jej zakładu trafia ciało Marzeny – miejscowej blogerki, ofiary zabójstwa. Marzena była koleżanką Zawadzkiej, więc kobieta na własną rękę próbuje znaleźć sprawcę.

Burza w Młynarach

Intryga przedstawiona w powieści Burza nie jest niczym świeżym pośród polskich kryminałów wydanych w ostatnim czasie. Nie oznacza to jednak, że nie śledziłam jej z ciekawością. 

Policja i prokuratura nie mają możliwości, by po tragicznych wydarzeniach w Młynarach, skupić całą swoją uwagę na zabójstwie Marzeny Tolak. Sprawa jej śmierci nie daje spokoju głównej bohaterce. Czytelnik będzie miał szansę uczestniczyć w jej działaniach, które w pewnym stopniu są oparte na logicznym łączeniu faktów, ale warunkuje je gównie intuicja Eweliny. Nie zawsze jej przeczucia będą słuszne. Brak wiedzy o sytuacji rodzinnej zmarłej, plotki i mącenie skutecznie utrudnią bohaterce śledztwo.

Akcja toczy się dość powoli, by na koniec się zagęścić. Działania policji i prokuratury odchodzą tu na boczny tor, a całość skupia się wokół działań Eweliny, w których istotną rolę odgrywają emocje i życie prywatne.

Burza – ciekawa warstwa obyczajowa

Burza nie jest kryminałem, w którym trup ściele się gęsto, a akcja pędzi w zawrotnym tempie. Znaczenie ma tutaj warstwa obyczajowa, która nadaje charakteru i odpowiedniego klimatu.

Po pierwsze uwagę czytelnika na pewno zwróci profesja Eweliny. Autorka podaje wiele ciekawych i na pewno zaskakujących informacji na temat przygotowania zmarłego do pochówku. Dla mnie – największy atut tej powieści. 

Kolejną kwestią jest miejsce akcji. Młynary to miasteczko, w którym wszyscy się znają, a tragedia dodatkowo scala. Niekoniecznie pójdzie to w dobrym kierunku. Czytelnik pozna mieszkańców, którzy lubią plotkować, ślepo podążać za innymi i na siłę szukać sensacji. 

Burza – co by było, gdyby…

Burza to historia zamknięta w jednym tomie. Trochę żałuję, bo według mnie stanowi dobry punkt wyjścia do serii, w której czytelnik mógłby bliżej poznać bohaterów, ich przeszłość oraz dalsze losy, a przede wszystkim pracę Eweliny.


Wydawca: Prószyński i S-ka

Kategoria: kryminał

Premiera: 11.01.2022.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #46 – najlepsze książki w Polsce i USA

Hanna Greń: “Sam w dolinie”. O sile plotki

Lisa Scottline: “Ktoś wie”. Dwadzieścia lat pokuty

Dodaj komentarz