“Gniew halnego” – Maria Gąsienica-Zawadzka. Recenzja debiutanckiego thrillera
Maria Gąsienica-Zawadzka: "Gniew halnego"

“Gniew halnego” – Maria Gąsienica-Zawadzka. Recenzja debiutanckiego thrillera

Gniew halnego to debiutancka powieść Marii Gąsienicy-Zawadzkiej. W tej historii to halny staje się głównym bohaterem, a sceną wydarzeń jest Zakopane, jakiego nie znacie.

Jeden halny, kinka historii

Nad Zakopanem krąży widmo halnego. Mieszkańcy wiedzą, że spowoduje on nie tylko szkody mienia, ale też wpłynie bezpośrednio na ludzi. Pogłębi depresję, chorobę alkoholową, doprowadzi do niejednej ludzkiej tragedii.

Kilkoro bohaterów z pozoru nic nie łączy, jednak wiatr skrzyżuje ich historie. 

Gniew halnego – główny bohater

Gniew halnego to debiutancka powieść Marii Gąsienicy-Zawadzkiej. Autorka swoją historię umieściła w Zakopanem – miejscu, które kojarzy się z mieszanką pięknych widoków i folkloru z tłumami turystów i kiczem. Tu jednak zostaje zamienione w miasto, które pod wpływem halnego staje się miejscem grozy i katastrofy. Powalone drzewa, odcięte drogi, karetki na sygnale, zniszczone domy, zamknięte restauracje – takiego Zakopanego nie zna chyba żaden turysta. 

Fabuła powieści toczy się wokół dramatycznych wydarzeń, w których natura pokazała swoje najbardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne oblicze. Halny nie jest tu tylko meteorologicznym zjawiskiem. W tej książce staje się głównym bohaterem: katalizatorem kształtującym losy bohaterów, a wręcz metafizyczną siłą, która jest w stanie przemówić i decydować o ludzkim życiu. 

Gniew halnego – autentyczne ludzkie historie

Maria Gąsienica-Zawadzka nie skupia się na jednym z bohaterów, a pokazuje kilka prawdziwie ludzkich historii. Nie przerysowuje ich, nikogo nie przedstawia jako kogoś wyjątkowego – Gniew halnego to zestaw autentycznych postaci. Zmagają się z siłami natury, własnymi słabościami oraz próbą zrozumienia siebie. Wyjątkiem jest Lucjan, jednak on ma w tej powieści przypisaną szczególną rolę.

Mocną stroną powieści jest styl pisania Marii Gąsienicy Zawadzkiej. Umiejętnie buduje napięcie, ale też dba o detale. W ten sposób stworzyła wyjątkową atmosferę, w którą sama całkowicie wsiąknęłam.

Gniew halnego – debiut Marii Gąsienicy-Zawadzkiej

Gniew halnego odbiega od typowego thrillera. Brak tutaj typowej intrygi, Autorka skupia się na ludzkich historiach oraz niespokojnej atmosferze. Elementy paranormalne dodatkowo wzbogacają powieść. W ten sposób książka staje się wyjątkową mieszanką, którą polecam z czystym sumieniem 🙂


Wydawca: Wydawnictwo Otwarte – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 28.02.2024.


“Nie oskarżysz mnie” – Diana Brzezińska. Finałowy tom serii z Gabrielą Sawicką

“Nigdy już nie uciekniesz” – Cyryl Sone. Trzeci tom serii z prokuratorem Kroonem

“Witajcie w Wieczności” – Camilla Grebe. Recenzja szwedzkiego kryminału

“Amelia” – Jolanta Żuber. Recenzja thrillera

Dodaj komentarz