“Amelia” – Jolanta Żuber. Recenzja thrillera
Jolanta Żuber: "Amelia"

“Amelia” – Jolanta Żuber. Recenzja thrillera

Amelia to moje drugie spotkanie z piórem Jolanty Żuber. Po genialnych Manekinach miałam spore oczekiwania wobec kolejnego thrillera Autorki.

Fobia społeczna

Od pewnego spotkania w gronie znajomych Gabriel Barski zmaga się z fobią społeczną. Chociaż jego żona Amelia wydaje się być pełna zrozumienia, to ich małżeństwo wisi na włosku. Gabriel wpada na pomysł, żeby spędzić wspólnie czas w Zakopanem – wierzy, że to zmieni ich związek.

Amelia – thriller z fobią społeczną w tle

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda życie człowieka cierpiącego na fobię społeczną? Z czym zmaga się na co dzień? I co czują bliscy?

Jolanta Żuber wykazuje się odwagą w poruszaniu tego zagadnienia. W swoim thrillerze Amelia prezentuje ją nie tylko jako indywidualny problem, ale także jako czynnik wpływający na relacje z najbliższymi. To właśnie ta analiza psychologiczna Gabriela i wpływu jego stanu na małżeństwo jest jednym z najmocniejszych aspektów powieści.

W oparciu o skutki fobii społecznej na pierwszy plan tej powieści wysuwa się związek Gabriela z Amelią. Napędza on całą akcję, jest przedstawiony w sposób dynamiczny, pojawiają się zwroty akcji. 

Amelia – thriller z kapitalnym zakończeniem

Zakończenie thrillera Amelia Jolanty Żuber to mistrzowsko skonstruowany zwrot akcji, który zaskakuje i utrzymuje napięcie aż do ostatniej strony. Ta nagła i nieoczekiwana zmiana w fabule uśpiła moją czujność, sprawiając, że finał zrobił na mnie wyjątkowe wrażenie.

Jednak, mimo genialnego rozwiązania intrygi, ciężar fabuły w wydaje się nierównomiernie rozłożony. Przez większą część książki narracja skupia się na relacji Gabriela i Amelii, co w pewien sposób ogranicza możliwości rozwoju innych aspektów historii. A potencjał jest tu naprawdę duży! Dodatkowo, ograniczenie to jest potęgowane przez to, że książka jest stosunkowo krótka. 

Amelia – bardzo dobry thriller Jolanty Żuber

Thriller Amelia w ciekawy sposób podemuje temat fobii i skomplikowanych relacji międzyludzkich. Chociaż nierównomierny rozkład ciężaru fabuły pozostawiły mnie z pewnym uczuciem niedosytu to książka dostarcza wielu emocji. Polecam!


Kategoria: thriller

Premiera: 15.11.2023.


Recenzje thrillerów, które mogą Cię zainteresować:

“Manekiny” – Jolanta Żuber. Recenzja thrillera psychologicznego

“99 ofiar Tytusa Mayera” – Marcel Moss. Recenzja thrillera

“Baltica” – Piotr Borlik. Prequel serii z Agatą Stec i Arturem Kamińskim

“Lalkarz” – Paulina Cedlerska. Recenzja thrillera psychologicznego

Dodaj komentarz