“Córka ziemi” – Dorota Gąsiorowska. Pierwszy tom serii “Córki żywiołów”
Dorota Gąsiorowska: "Córka ziemi"

“Córka ziemi” – Dorota Gąsiorowska. Pierwszy tom serii “Córki żywiołów”

Lubicie książki – “grubaski”? Córka ziemi Doroty Gąsiorowskiej do takich właśnie należy i jest to jej niewątpliwy atut.

Niezwykłe kobiety

Weronika jest rzeźbiarką i ma niezwykły dar “czytania” z kamieni. Kiedy otrzymuje zlecenie wykonania rzeźby nordyckiej bogini miłości i magii, kobieta odczuwa pewien niepokój.

Co wydarzyło się przed laty w starym pałacu, w pobliżu którego ma stanąć rzeźba?

Freya jest córką zielarki. Mieszkają w domu przy lesie, a dziewczynka ma niezwykle bliski związek z naturą. Pewnego dnia poznaje Piotra, z którym połączy ją wyjątkowa więź.

Córka ziemi – niezwykły świat skonstruowany przez Dorotę Gąsiorowską

Możecie mieć pewność, że wkraczając do tego świata zanurzycie się w całkiem innej rzeczywistości. Znajdziecie się na granicy magii, praktycznej sfery oraz świata podlegającego naturze. Córka ziemi łączy wszystkie te obszary, a Dorota Gąsiorowska swoje bohaterki doskonale w nich umiejscowiła.

Dorota Gąsiorowska osadziła akcję powieści Córka ziemi w dwóch przestrzeniach czasowych, jednak zdaje się, że to opowieść z przeszłości gra tutaj główną rolę. Losy Frei – małej dziewczynki, którą wyrwano z jej naturalnego środowiska, śledziłam z ogromną ciekawością, a jej rozwój na przestrzeni był ujmujący. Przy tym Autorka stworzyła świat, w którym można poczuć się bezpiecznie – w końcu natura i kobieca mądrość uchronią bohaterkę przed złem.

Kobiece bohaterki Doroty Gąsiorowskiej

Córka ziemi pochłania w całości. Zaraża swoim niesamowitym klimatem. Przyciąga, kiedy choć na moment odłożymy ją na bok. I dzieje się tak nawet pomimo tego, że akcja nie pędzi tu na łeb na szyję. Wręcz przeciwnie, a i tak jesteśmy w stanie wiele z niej wynieść. To historia o kobietach, o ich niezależności i sile. O poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, wśród ludzi i blisko natury. To także historia o mocy kobiecej intuicji i mądrości pochodzącej ze świata przyrody.

Córka ziemi – pierwsza część serii Córki żywiołów

Córka ziemi jest dość obszerna i to bardzo dobrze. To książka, którą chce się smakować powoli, doświadczać jak najdłużej. Pozwala na to, żeby odpocząć od codziennej gonitwy, wyciszyć się i zaznać odrobiny spokoju, jaki z niej płynie. Niecierpliwie czekam na kolejny tom tej serii.


Wydawca: Wydawnictwo Znak/ Znak Literanova – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 26.07.2023.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Motyl” – Lisa Genova. Recenzja powieści o chorobie Alzheimera

“Nocami krzyczą sarny” – Katarzyna Zyskowska. Recenzja fenomenalnej powieści

“Spotkamy się pod drzewem ombu” – Santa Montefiore. Recenzja sagi rodzinnej

“Jak ocalić życie” – Eva Carter. 18 minut, które zmienia 18 lat.

Dodaj komentarz