“Na końcu ulicy” – Diane Chamberlain. Recenzja
Diane Chamberlain: "Na końcu ulicy"

“Na końcu ulicy” – Diane Chamberlain. Recenzja

Na końcu ulicy to wyjątkowo bolesna lekcja historii, w której łączą się siła nienawiści trwającej dziesięciolecia z próbą naprawienia błędów przeszłości. A to wszystko otacza mroczny klimat thrillera. 

Tajemnica sprzed lat?

2010 rok. Kayla Carter straciła męża w trakcie budowy ich wspólnego domu. Po kilku miesiącach ma zamiar się do niego wprowadzić, jednak w biurze odwiedza ją dziwna starsza kobieta, która mówi, by z tego zrezygnowała. Szybko okazuje się, że dom skrywa swoje tajemnice.

1965 rok. Ellie Hockley dołącza do ruchu na rzecz czarnoskórych. Krytykują ją rodzina i przyjaciele, jednak dziewczyna nie ma zamiaru rezygnować – szczególnie po tym, gdy zobaczyła, w jakich warunkach żyją ci, o których walczy.

Na końcu ulicy – historia łącząca dziesięciolecia

Na końcu ulicy to opowieści dwóch kobiet – Ellie z 1965 roku oraz Kayli z 2010 roku. Pozornie nic ich nie łączy – poza miejscem akcji i właśnie wokół niego toczy się fabuła. 

Diane Chamberline połączyła tu dramat społeczny i rodzinny z thrillerem. Czytelnik zetknie się z opowieścią o wielkiej miłości i tak samo wielkiej nienawiści, segregacji rasowej i poświęceniu na rzecz uciśnionych. Pozna wydarzenia, które miały wpływ na kolejne pokolenia oraz rodzinne tajemnice, które zdeterminowały los bohaterów. To wszystko łączy atmosfera rewelacyjnego thrillera – pełnego niewiadomych, poczucia zagrożenia oraz z miejscami, które przyprawiają bohaterów (i czytelnika) o dreszcze.

Na końcu ulicy – powieść w świetnym stylu

Diane Chamberlain napisała powieść Na końcu ulicy w taki sposób, że już od pierwszych zdań wczułam się w tę historię. Po pierwsze: doskonale oddała klimat lat 60-tych XX wieku, gdy segregacja rasowa była normą, a czarnoskórzy bali się nawet myśleć o równouprawnieniu. Ponadto pokazała warunki, w jakich żyli, strach, jaki towarzyszył im każdego dnia, a także siłę tych, którzy jednak o nich walczyli.

Z drugiej strony doskonale oddała przerażenie i żałobę Kayli oraz mrok kryjący się w lesie obok jej domu. 

Pozornie historii tych dwóch kobiet nic nie łączy, jednak Diane Chamberlain skrupulatnie ukazuje ich punkty styczne. Zakończenie – choć może nie do końca jest zaskoczeniem – to jednak robi duże wrażenie.

Na końcu ulicy – powieść, o której trudno będzie zapomnieć

Trudno uwierzyć, że nienawiść może być tak samo silna przez całe dziesięciolecia. Powieść Na końcu ulicy to jedna z tych historii, o której trudno będzie zapomnieć. Szczerze polecam!


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz

Kategoria: literatura piękna/ thriller

Premiera: 9.08.2022.


Może Cię zaintresować:

Najlepsze książki na lato 2022. Co czytać w wakacje 2022?

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68

“Dziewczyna z sierocińca” – Joanna Parasiewicz. Nieszablonowa i pełna emocji powieść

“Witamy w Unterleuten!” – Juli Zeh. Powieść społeczna

Dodaj komentarz