“Nocami krzyczą sarny” – Katarzyna Zyskowska. Recenzja fenomenalnej powieści
Katarzyna Zyskowska: "Nocami krzyczą sarny"

“Nocami krzyczą sarny” – Katarzyna Zyskowska. Recenzja fenomenalnej powieści

Nocami krzyczą sarny Katarzyny Zyskowskiej to kawał porządnej literatury. Mocna, klimatyczna, z rewelacyjnym suspensem. 

Marieke, Maria, Marianna

Dwadzieścia lat temu Marianna zaginęła na trzy dni. Wydarzyło się to podczas wakacji, które spędzała u babci w Górach Sowich. Nie pamięta niczego z tamtego czasu. Teraz musi wrócić w to miejsce. Zmierzy się nie tylko ze swoją traumą, ale też z historią swojej matki i babci.

Nocami krzyczą sarny – prawdziwa uczta literacka

Są książki, których fabuła opiera się na stosunkowo popularnym wątku, jednak opisana historia wyjątkowo celnie trafia w emocje czytelnika.

Nocami krzyczą sarny to powieść będąca nieprawdopodobną ucztą literacką. To, co Katarzyna Zyskowska robi z czytelnikiem jest wyjątkowe: bez trudu wciąga w wyjątkowy świat bohaterek i autentycznie pozwala przeżywać to, z czym mierzyły się kobiety.

Bo to o kobietach jest właśnie powieść. Marianna, Marieka i Maria – wszystkie doświadczyły traumatycznych zdarzeń, z których skutkami musiały mierzyć się w samotności. Katarzyna Zyskowska uderza w najczulsze struny i nie potrzebuje do tego zabiegów, które na siłę przyciągają uwagę. Czytelnik nie znajdzie tu opisów pełnych przemocy, ale ból, niepewność, tajemnicę, które w niedostrzegalny, ale skuteczny sposób potrafią zawładnąć odbiorcami.

Nocami krzyczą sarny – fenomenalny styl Katarzyny Zyskowwskiej

To, co ewidentnie wyróżnia Katarzynę Zyskowską, to jej fenomenalny styl. To literatura prawdziwie piękna. Subtelny opis emocji, budowanie niesamowitego klimatu Gór Sowich i małej wioski, atmosfery pełnej tajemnic, upiorów przeszłości, niewyjaśnionych przez lata zgrzytów – każdy z tych elementów został potraktowany przez Autorkę tak, jakby on jeden miał odegrać w powieści główną rolę. 

Mało tego, Katarzyna Zyskowska w swojej powieści zgrabnie połączyła gatunki literackie, wplatając w nią rewelacyjny suspens, historię, dzieje kilku kobiet na przestrzeni dziesięcioleci. 

Nocami krzyczą sarny – powieść, która wymyka się wszelkim ramom

Nocami krzyczą sarny to jedna z najbardziej poruszających powieści, jakie w ostatnim czasie czytałam. To książka, która wymyka się jakimkolwiek ramom, tworząc historię pełną emocji, nieprawdopodobnego górskiego klimatu i atmosfery pełnej tajemnic.

Chciałoby się powiedzieć, że to książka z mojej półki “Polecam, jak nie wiem co!”, ale to za mało. 


Wydawca: Znak Literanova – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 14.06.2023.


Może Cię zainteresować:

“Wstręt” – Malwina Pająk. Wstrząsająca historia

“Czas złych snów” – Magdalena Wala. Druga część serii “Między jeziorami”

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #75

Najlepsze książki – maj 2023. Moje topki

Dodaj komentarz