Magda Knedler: “Narzeczone Chopina”. Genialny wirtuoz schodzi na drugi plan
Magda Knedler: "Narzeczone Chopina"

Magda Knedler: “Narzeczone Chopina”. Genialny wirtuoz schodzi na drugi plan

Kochał, uzależniał od siebie, fascynował. Narzeczone Chopina Magdy Knedler to książka, w której głos został oddany tym kobietom, które najlepiej znały genialnego kompozytora.

Cztery kobiety Chopina

Fryderyk Chopin – jeden z najsłynniejszych na świecie Polaków. Genialny kompozytor, pianista. Narzeczone Chopina jest opowieścią o jego ukochanych. Zainspirowana korespondencją Chopina do swoich czterech kobiet.

Narzeczone Chopina – genialny wirtuoz na drugim planie

Narzeczone Chopina to powieść, w której Magda Knedler oddała głos Konstancji Gładkowskiej, Marii Wodzińskiej, George Sand, Jane Stirling. Związane ze światem sztuki, a przede wszystkim zakochane w Chopinie. Każda była obecna na innym etapie jego życia – w czasach wczesnej młodości, gdy mieszkał już za granicą i tuż przed śmiercią. 

Bohaterki opowiadają o relacji z Chopinem już po wielu latach, jednak czytelnik pozna je jako wciąż zakochane i zafascynowane. Wciąż zranione i wciąż oddane.

Sam kompozytor staje się tu jedynie postacią drugoplanową. Bo Narzeczone Chopina to opowieść o zakochanych kobietach oraz ich codzienności w kontekście miłości do wirtuoza. On sam staje się człowiekiem z krwi i kości, a nie jedynie postacią charakterystyczną dla epoki romantyzmu. Jego choroba nie była piękna, ale ciężka. Miał poczucie humoru, ale także był nieodpowiedzialny. Lubił żyć w luksusie i nie potrafił oszczędzać. Humorzasty i emocjonalny.

Narzeczone Chopina – o romantyzmie

Narzeczone Chopina to książka, w której poszczególne rozdziały są wypowiedziami bohaterek. Każda z nich była obecna w życiu kompozytora w inny sposób, mają inne wspomnienia, a także sposób wypowiedzi. 

Opowieści wpisują się w ważne wydarzenia: powstanie listopadowe, rewolucja francuska, czy epidemia cholery. Czytelnik dostrzeże tu sytuację kobiet i codzienność różnych warstw społecznych. Lektura książki to także okazja do doświadczenia życia artystycznego epoki romantyzmu – salonów, koncertów, poezji. 

Każdy z bohaterów – pierwszo-, drugo- czy trzecioplanowych – staje się tu człowiekiem, a nie postacią. Poeci ze sobą rywalizują, kobiety są o siebie zazdrosne i knują, życie rodzinne jest naznaczone rozstaniami czy przemocą.

Narzeczone Chopina – prawdziwa uczta literacka

W książce Narzeczone Chopina widać ogrom pracy, jaki Magda Knedler włożyła w jej napisanie. To nie tylko źródło wiedzy o prywatnym życiu genialnego kompozytora. To epoka romantyzmu, jakiej nie znamy ze szkoły. Przy tym Autorka posługuje się pięknym językiem, rewelacyjnie oddającym emocje każdej z czterech bohaterek. Dzięki temu czytelnik może być uczestnikiem prawdziwej uczty literackiej.


Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 29.09.2021.


Może Cię zainteresować:

Październik 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #40 – najlepsze książki w Polsce i USA

Victoria Mas: “Bal szalonych kobiet”. Wartościowa książka nie tylko dla kobiet

Mirosława Kareta: “Gorzej urodzona”. Pierwszy tom sagi “Wydziedziczone”

Dodaj komentarz