“Jak ocalić życie” – Eva Carter. 18 minut, które zmienia 18 lat.
Eva Caerer: "Jak ocalić życie"

“Jak ocalić życie” – Eva Carter. 18 minut, które zmienia 18 lat.

Jak ocalić życie to książka, która z czytelnikiem zostanie na długo. Eva Carter wciąga w opowieści bohaterów, zręcznie manipuluje emocjami i nie pozwala się od tej historii uwolnić.

Martwy przez 18 minut

Kerry i Tim marzą, by zostać lekarzami. Czekają ich egzaminy na medycynę, natomiast kilka miesięcy przed nimi stają przed najtrudniejszym sprawdzianem.

Podczas nocy sylwestrowej Joel, w którym Kerry od lat się podkochuje, traci przytomność. Przez 18 minut, kiedy znajduje się w stanie śmierci klinicznej,dziewczyna go reanimuje, a Tim zszokowany nie potrafi ruszyć z miejsca.

Ta noc będzie dla nich wszystkich nowym początkiem.

Jak ocalić życie – powieść, którą żyłam

Jak ocalić życie to powieść, o której trudno będzie mi zapomnieć. Eva Carter dobrze wiedziała, jak wciągnąć swoich czytelników w życie bohaterów i w pełni w tę historię zaangażować. 

Początkowo nie byłam pewna, czy ta powieść jest dla mnie. Bohaterowie wydawali się infantylni, a fabuła banalna. Nic bardziej mylnego. Opowieść o Kelly, Joelu i Timie szybko rozgościła się w moim sercu i w mojej głowie, a gdy odkładałam książkę, wciąż nią żyłam. Autorka nie pozwoliła sobie na przewidywalność, czytelnik nie miał możliwości się nudzić, a bohaterowie – nawet nie wiem, w którym momencie – stali się mi bliscy.

Jak ocalić życie – 18 minut, które zmienia wszystko

W końcu 18 lat to ponad połowa życia bohaterów powieści Jak ocalić życie. O jego kierunku przesądziło 18 minut. Złamana kariera, weryfikacja marzeń, zmiany priorytetów, uczenie się siebie wciąż na nowo – to wszystko dzieje się na naszych oczach, bohaterowie zmieniają się z dzieci w dorosłych, a dzięki odpowiedniej konstrukcji Autorka nie zanudza tym, co dzieje się w międzyczasie. Kolejne miesiące, kolejne lata pokażą czytelnikom zmiany w samych bohaterach, ale też osiągnięcia nauki, zmiany technologiczne czy mentalne w społeczeństwie.

Ponadto czytelnik będzie miał do czynienia z zagadnieniami takimi jak depresja, narkomania, hierarchia szpitalna czy rodzice, którzy są wampirami energetycznymi. Obecne – choć nieco w tle – są też wydarzenia historyczne, jak atak na WTC czy zamachy w Londynie w 2005 roku.

Jak ocalić życie – najlepsza książka w 2022 roku?

Są takie powieści, które wkradają się w serce i umysł czytelnika. Po zakończeniu lektury zostawiają po sobie masę emocji, refleksji i ogromną tęsknotę za bohaterami. Taka jest powieść Jak ocalić życie Evy Carter i to zdecydowanie moja tegoroczna topka w swojej kategorii. Polecam!


Wydawca: Wydawnictwo Marginesy – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 13.07.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – październik 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

Santa Montefiore: “Sonata o niezapominajce”. Więcej niż historia miłosna

“Co by było, gdyby” – Holly Miller. Dla fanów melancholijnych historii

Dodaj komentarz