“Motyl” – Lisa Genova. Recenzja powieści o chorobie Alzheimera
Lisa Genova: "Motyl"

“Motyl” – Lisa Genova. Recenzja powieści o chorobie Alzheimera

Poznajcie Alice – bohaterkę powieści Motyl Lisy Genovy. Wybitną naukowczynię, szczęśliwą żonę i matkę. Poznajcie też chorobę Alzheimera, która bez skrupułów odbiera kobiecie wszystko, co dla niej ważne.

Szokująca diagnoza

Pięćdziesięcioletnia Alice Howland jest profesorem psychologii lingwistycznej na Harvardzie. Jest niezwykle ceniona w swoim środowisku, a praca to jej pasja. Także życie rodzinne ma poukładane – kochający mąż, trójka dorosłych dzieci przynoszą jej dumę i radość.

Gdy Alice zaczyna mieć kłopoty z pamięcią zgłasza się do lekarza. Z czasem okazuje się, że to choroba Alzheimera we wczesnym stadium.

Motyl – zachwycająca powieść Lisy Genovy

Ta książka mnie zachwyciła. W zasadzie zachwyca i wzrusza do tej pory. Motyl Lisy Genovy to historia z rodzaju tych, o których trudno będzie zapomnieć. 

Autorka zabiera czytelnika wprost do świata osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera. Do rodziny Alice, w miejsce jej pracy, do jej domu, a przede wszystkim zaś do jej umysłu. A jest to umysł wybitny – Alice jest ponadprzeciętnie inteligentna i ma tego świadomość. Z każdym dniem jednak jej mózg ulega degradacji, a bohaterka traci to, co o niej stanowiło. 

Motyl – o Alzheimerze z pierwszej linii frontu

Czytelnik będzie świadkiem sytuacji, w których Alice nie potrafi wyrazić swoich emocji, straci orientację, zapomni, jak wykonuje się podstawowe czynności oraz kim są jej mąż i dzieci. Wszystko to widzimy z perspektywy samej bohaterki. To, jak Alzheimer każdego dnia odbierał Alice cząstkę tego, co dla niej ważne, było niezwykle poruszające. Opisy tego, co się w niej działo były bardzo precyzyjne, przez to wyjątkowo emocjonalne i trudno też nie odnosić tego do własnych doświadczeń.

Warto wspomnieć, że Lisa Genova jest doktorem nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii, a  opowieść o Alice jest poparta wiedzą naukową. To sprawia, że tym bardziej jest wiarygodna, przez do trafia do serca i umysłu czytelnika.

Motyl – dojrzała powieść Lisy Genovy

Z czym Alice ostatecznie zostanie? Motyl Lisy Genovy to nie tylko opowieść o chorobie Alzheimera, ale też o tym, żeby korzystać z czasu, jaki mamy. To też opowieść o uczuciach i relacjach panujących w rodzinie, swoim miejscu pośród jej członków, o własnych priorytetach. 

Motyl Lisy Genovy to powieść bardzo dojrzała, wiarygodna i życiowa. Trafia na półkę “Polecam, jak nie wiem co!”.


Wydawca: Wydawnictwo Filia – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 19.04.2023.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Miłość, proszę pani” – Agnieszka Jeż. XX-lecie międzywojenne kobiet

“Kilka dni z życia Alice” – Liane Moriarty. Recenzja powieści

“Spotkamy się pod drzewem ombu” – Santa Montefiore. Recenzja sagi rodzinnej

Kristin Hannah: “Firefly Lane”. Książka o kobietach dla kobiet

Dodaj komentarz