“Bezmiłość” – Marek Zychla. Skomplikowana i emocjonalna podróż
Marek Zychla: "Bezmiłość"

“Bezmiłość” – Marek Zychla. Skomplikowana i emocjonalna podróż

Marek Zychla zaprasza czytelników w podróż. Trudną, niewygodną, ale wartą doświadczenia. Przeczytajcie o książce Bezmiłość.

Czym jest bezmiłosć?

Rok 1990. 10-letniego Grzesia otacza szarość blokowisk, osiedlowego życia oraz pierwsze przyjaźnie i miłość. Nie wie, że przez cały czas jest obserwowany i ktoś ingeruje w jego życie powodując ból i smutek. Chłopiec, w poszukiwaniu akceptacji, wpada na trop nowych doświadczeń.

Bezmiłość – ważna książka

Bezmiłość to książka, która trafia u mnie na półkę “ważne książki”. Niejednoznaczna, wieloaspektowa i trudna, ale przy tym warta poznania.

Marek Zychla napisał powieść, która nie będzie dla czytelnika rozrywką, a skomplikowaną podróżą, której trudno się oprzeć. Autor wciąga swojego odbiorcę w świat małego Grzesia, mamy okazję zajrzeć do jego pamiętnika oraz podglądać jego codzienność. Widzimy dojmującą dziecięcą samotność, odrzucenie oraz brak miłości i czułości, które w końcu przeradzają się w nową emocję: bezmiłość. 

Bezmiłość – trudna emocjonalna podróż

Ale to tylko jedna z czterech części książki Bezmiłość. Ta pierwsza była emocjonalnie trudna, zaś kolejne były skomplikowane w odbiorze. Szczególnie druga, gdzie za wyobraźnią Autora trudno było nadążyć – wymagała ona wyjątkowego skupienia. Kolejna zaś wiele rozjaśniła, a ostatnia dała rozstrzygnięcie sprawiając, że podróż do jakiej zaprosił Marek Zychla była nie tylko skomplikowana, ale przerażająca i bardzo prawdopodobna.

Marek Zychla o chorobach psychicznych

Jestem dla Marka Zychli pełna podziwu. Trudno pisać o Jego książce krótko, bo mamy tu tyle aspektów, że wymagają długich godzin refleksji. To powrót do lat 90-tych, przemyślany świat, jaki skonstruował Autor, a przede wszystkim ogromna wiedza na temat chorób psychicznych – nie ta sucha, teoretyczna, ale opierająca się na prawdziwych doświadczeniach chorych. 

Bezmiłość – wyjście ze strefy komfortu

Bezmiłość to dla mnie wyjście ze strefu komfortu – trudne, niewygodne, ale warte poświęconego czasu. Marek Zychla zostawił mnie z niejedną refleksją, ale myślę, że ta książka wymaga czasu, żeby zadomowić się w sercu czytelnika i wywoływać wciąż nowe emocje.


Wydawca: Wydawnictwo Vesper

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 13.07.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – listopad 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

“Koliber” – Sandro Veronesi. Literatura prawdziwie piękna

“Porzucona córka” – Donatella Di Pietrantonio. Historia, o której nie można zapomnieć

Dodaj komentarz