Mirosława Kareta: “Gorzej urodzona”. Pierwszy tom sagi “Wydziedziczone”
Mirosława Kareta: "Gorzej urodzona"

Mirosława Kareta: “Gorzej urodzona”. Pierwszy tom sagi “Wydziedziczone”

Józia, tytułowa “gorzej urodzona” jest nieślubnym dzieckiem, które od zawsze było skazane na odrzucenie. Jej dzieje są pretekstem do tego, by przedstawić realia panujące na wsi i w mieście w drugiej połowie XIX wieku. 

Urodzić się gorzej

Galicja, XIX wiek. Józia od urodzenia była wytykana palcami. Żyjąc na wsi jako bękart była potrzebna tylko, by pracować z rodziną w gospodarstwie.

W wieku kilkunastu lat wyjechała do miasta i rozpoczęła pracę jako służąca w domu bogatego mecenasa. Ogrom obowiązków przewyższał jej możliwości.

Gorzej urodzona – na wsi i w mieście

Mirosława Kareta niejako podzieliła powieść Gorzej urodzona na dwie części. Pierwsza dotyczy życia bohaterki na wsi. Czytelnik pozna mentalność jej mieszkańców, ich pracę, warunki życia. Te realia odznaczał głód, ciężka praca i walka o przetrwanie. Zaś przyjazd znanego malarza pokaże rozdźwięk istniejący pomiędzy rzeczywistością a wiejską sielanką pokazaną w sztuce.

Kraków miał być wybawieniem dla bohaterki powieści Gorzej urodzona. Stał się miejscem, gdzie była skazana na ciężką pracę i całkowite posłuszeństwo – bez własnego łóżka, wynagrodzenia i ochrony prawnej. Razem z Józią czytelnik doświadczy kolejny raz strachu (np. przed niechcianą ciążą), głodu i braku perspektywy na lepsze życie. Na każdej kolejnej stronie będziemy odczuwać przepaść dzielącą uprzywilejowane grupy społeczne i ludzi pochodzących z niższych warstw społecznych.

Gorzej urodzona – gorzki obraz XIX wieku

Zarówno życie na wsi, jak i w mieście są opisane z niebywałymi szczegółami. Powieść Gorzej urodzona odznacza się barwnym językiem opisującym wygląd bohaterów, miasta i wsi. Na szczególną uwagę zasługuje tu zastosowanie gwary – nie zawsze zrozumiała, jednak dodająca wiarygodności. 

Życie, obyczaje i prawo panujące w II połowie XIX wieku Autorka popiera tekstami źródłowymi, które są obecne w powieści. Często mogą być dla czytelnika trudne w odbiorze, często są zaskakujące (jak podręcznik dla służących). Jednak to one sprawiają, że powieść staje się jeszcze bardziej realna, a przez to cierpka.

Gorzej urodzona – nieoceniona praca Mirosławy Karety

Gorzej urodzona pokazuje prawdziwe oblicze wsi i miasta z XIX wieku – szczerze i bez lukru. Czytelnik ma szansę spojrzeć na te czasy z perspektywy współczesności. Mirosława Kareta wykonała ogrom pracy, by książka przybrała taką właśnie formę. Gorzej urodzona jest wartościową pozycją zarówno pod względem fabularnym, jak i dzięki formie przekazanej nam wiedzy.


Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 15.09.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #36 – najlepsze książki w Polsce i USA

Małgorzata Sidz: “Pół roku na Saturnie”. O millenialsach nie tylko dla millenialsów

Victoria Mas: “Bal szalonych kobiet”. Wartościowa książka nie tylko dla kobiet

Santa Montefiore: “Sonata o niezapominajce”. Więcej niż historia miłosna

Dodaj komentarz