Lisa Jewell: “Niewidzialna dziewczyna”. Niepokojący thriller psychologiczny
Lisa Jewell: "Niewidzialna dziewczyna"

Lisa Jewell: “Niewidzialna dziewczyna”. Niepokojący thriller psychologiczny

Niewidzialna dziewczyna nie jest thrillerem, w którym intryga wychodzi na pierwszy plan. Warstwa psychologiczna, samotność bohaterów i nieprzepracowane traumy z dzieciństwa – na to postawiła Lisa Jewell.

Co ich łączy?

Owen jest nauczycielem w collegu. Po imprezie bożonarodzeniowej został oskarżony przez dwie uczennice o molestowanie.

Pewnego dnia córka Cate i Roana zwierza się rodzicom, że została śledzona przez sąsiada. Niedługo potem jej przyjaciółka została napadnięta przez nieznanego sprawcę. Podejrzenia Foursów szybko padają na sąsiada – Owena Picka.

W jaki sposób z bohaterami łączy się Saffyre Maddox – siedemnastoletnia dziewczyna, która przeżyła traumę jako 10-latka?

Niewidzialna dziewczyna – niepokojący nastój

Czytelnikowi początkowo może się wydawać, że w thrillerze Niewidzialna dziewczyna jest wielu bohaterów, pomiędzy którymi trzeba będzie doszukiwać się jakichś związków. Nic bardziej mylnego. W tę historię trzeba wejść całym sobą, nie stawiając jej żadnych oczekiwań, a przeżywać ją razem z bohaterami.

Akcja powieści rozwijała się od początku bardzo powoli, jednak Autorka od początku daje czytelnikowi odczuć niepokojący klimat. Niby nic wielkiego się nie dzieje, a jednak wiadomo, że wydarzy się coś złego. Ten nastrój od początku tworzą bohaterowie: ich przemyślenia, zachowanie, odbiór rzeczywistości. 

Dodatkowo Lisa Jewell do samego końca nie zdradza czytelnikowi, na czym polega intryga. Mamy tu tylko oskarżenia, podejrzenia i próby dojścia do prawdy.

Niewidzialna dziewczyna – warstwa psychologiczna na pierwszym miejscu

Niewidzialna dziewczyna to nie jest jednak thriller, w którym intryga jest postawiona na pierwszym miejscu. Liczy się w nim przede wszystkim warstwa psychologiczna bohaterów i do samego końca to ten aspekt jest stawiany na piedestale. 

Autorka w przemyślany sposób wykreowała postaci – są one złożone, a postrzeganie ich nie jest oczywiste dla odbiorcy. Bo: z jednej strony Autorka pokazuje nam bohaterów z perspektywy nich samych, a z drugiej z perspektywy osób z zewnątrz, czyli sąsiadów, rodziny. Każdy z nich czymś się wyróżnia, a na uwagę zasługuje w szczególności Owen i Saffyre. Tak oryginalnych bohaterów dawno już nie spotkałam.

Niewidzialna dziewczyna – wyjątkowy thriller psychologiczny

Mam świadomość, że Niewidzialna dziewczyna to thriller, który nie wszystkim przypadnie do gustu. Dla mnie jest to jednak przede wszystkim historia o samotności, próbie poznania siebie i radzeniu sobie z tym, co wydarzyło się w dzieciństwie. Polecam!


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 9.02.2022.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #51 – najlepsze książki w Polsce i USA

Lisa Jewell: “Idealna rodzina”. Od perswazji do manipulacji

Dominika van Eijkelenborg: Rzeczy, które robimy w ciemności. To nie ciemności się obawiamy

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz