Max Czornyj: Mortalista. Początek nowej serii kryminalnej

Max Czornyj: Mortalista. Początek nowej serii kryminalnej

Max Czornyj rusza z nową serią kryminałów. Mortalista to ciekawa intryga, ale przede wszystkim idealnie dobrani i oryginalni bohaterowie: Allegra Szmit i Honoriusz Mond.

Okrutne odkrycie

Lubiany nauczyciel muzyki zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Firma sprzątająca później mieszkanie znajduje w piwnicy sieć korytarzy, a w nich zwłoki dzieci.

Honoriusz Mond – specjalista od umierania – nie potrafi uwolnić się od tej sprawy i sam próbuje odkryć, kto stoi za morderstwami.

Mortalista – specjalista od umierania

Mortalista to pierwszy tom nowej serii kryminałów, której bohaterami jest dwójka oryginalnych bohaterów. To oni, nie sprawa kryminalna, mają największy wkład w charakter tej powieści.

Max Czornyj skonstruował bardzo osobliwą parę. Już ich oryginalne imiona – Allegra i Honoriusz – budzą ciekawość, zaś wykonywane profesje i zainteresowania są raczej niecodzienne. Intryguje także ich niejasna przeszłość. Czytelnik niejednokrotnie będzie zadawał sobie pytanie, co stoi za tym, że Allegra i Honoriusz pracują w firmie deratyzacyjnej i sprzątającej domy po zmarłych.

Akcja tej powieści toczy się niespiesznie – a przynajmniej takie wrażenie można odnieść dzięki Honoriuszowi, który jest wyjątkowo opanowany i nie poddaje się emocjom. Brutalne odkrycia, mała i zamknięta społeczność doświadczona zaginięciami dzieci, kolejne ofiary, Dom Ciszy… Max Czornyj wiedział, jak zbudować wyjątkową, mroczną atmosferę, od której ciężko będzie się uwolnić. 

Mortalista – obłędny styl Autora

Mortalista to obłędny styl Maxa Czornyja. Autor potrafił połączyć piękną polszczyznę pozbawioną wulgaryzmów z brutalnymi i przerażającymi opisami. 

Opisy tego, co dzieje się ze zwłokami po śmierci są bardzo obrazowe, a Max Czornyj udowodnił, że przeprowadził dokładny research na ten temat. Etapy rozkładu zwłok, nekrofauna – z tak szczegółową wiedzą chyba jeszcze się nie spotkałam w żadnym polskim kryminale. Ponadto Autor na tyle mnie zainteresował niektórymi kwestiami, że w trakcie lektury przeszukiwałam internet, aby dowiedzieć się więcej. 

Mortalista – pierwsza część nowej serii kryminalnej

Mortalista jest bardzo obiecującą zapowiedzią serii kryminalnej. Max Czornyj wciąga czytelnika w osobliwy świat Allegry i Honoriusza. Poczucia, że jesteśmy na przełomie XIX i XX wieku nie zaburza nawet nowoczesny Jaguar i telefony komórkowe. 


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 13.04.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – marzec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #58

Romy Hausmann: “Ukochane dziecko”. Thriller, który zaczyna się tam, gdzie inne się kończą

Katarzyna Bonda: “O włos”. Nowa seria kryminalna

Ten post ma 4 komentarzy

  1. aldia

    Nie czytam takich książek, ale po twojej recenzji może i zacznę 🙂

  2. Wolne Litery

    Genialna jest! Podobało mi się, to że autor skupił się na kreacji swoich głównych bohaterów. To naprawdę mocne i dobre osobowości! I ten wątek główny- SZTOS! 🙂

Dodaj komentarz