“Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” – Jessica Knoll. Niepokojący thriller psychologiczny
Jessica Knoll: "Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie"

“Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” – Jessica Knoll. Niepokojący thriller psychologiczny

Thriller Jessici Knoll Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie od początku nie był łatwy w lekturze. Wszystko jednak wydaje się być skrupulatnie przemyślane tak, by czytelnik w pełni mógł tę historię przeżyć i zrozumieć główną bohaterkę.

Kobieta sukcesu

Ani FaNelli odniosła sukces. Pracuje jako redaktorka w dużym magazynie, a wkrótce wyjdzie za mąż za mężczyznę z arystokratycznym nazwiskiem. Niczego więcej nie potrzebuje, żeby być szczęśliwą.

Jednak po otrzymaniu propozycji udziału w filmie dokumentalnym ta skorupa zaczyna pękać. Co wydarzyło się w jej liceum 14 lat temu? 

Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie – książka, która wywołuje wiele emocji

Thriller Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie wywołał we mnie wiele odczuć: od znużenia, poprzez zaciekawienie i przyjemną rozrywkę aż po całkowite zaangażowanie mnie w tę historię. 

Nie była to łatwa podróż – a przynajmniej nie od początku. Żeby móc ją zrozumieć trzeba uświadomić sobie, że to, jak Ani – narratorka w tej powieści – samą siebie przedstawia nie jest jednoznaczne. 

Jessica Knoll skonstruowała swoją bohaterkę w sposób przemyślany, tworząc wiele warstw. Część z nich z pewnością może niejednego czytelnika zirytować: arogancja i obojętność wobec innych są widoczne już od początku. 

Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie – książka o traumie z dzieciństwa

Każda strona powieści Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie to kolejne rysy na tym wizerunku. Bohaterka sygnalizuje, że w przeszłości przeżyła traumę. Wprowadza czytelnika do czasów, kiedy miała 14 lat, zaczęła naukę w prestiżowym liceum jako “ta nowa”. Tym razem będziemy mierzyć się z emocjami nastolatki, próbach dostosowania się do obcego środowiska. Przyznam, że w tych rozdziałach Autorka zaangażowała mnie w historię o wiele bardziej.

Co jednak się wydarzyło 14 lat wcześniej? Co przeżyła Ani? Gdy dotarłam do wyjaśnienia zagadki musiałam kilka razy wrócić do tego fragmentu, żeby się przekonać, czy wszystko dobrze zrozumiałam. Od tej pory byłam całkowicie zaangażowana w lekturę, czytałam ją na jednym wdechu i byłam pod wrażeniem Ani – jej siły i samozaparcia, dzięki którym mogła stać się najszczęśliwszą dziewczyną na świecie.

Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie – emocje do samego końca

To wciąż nie wszystko, co Autorka serwuje czytelnikom – do ostatniej strony trzymała mnie w napięciu. Choć Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie została napisana w nietypowym stylu, który niejednokrotnie zmusza do skupiania się na niuansach, to trudno mi zapomnieć o  historii, tym bardziej, że dotyczy ona przeżyć grupy 14-latków.


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 26.10.2022.


Może Cię zainteresować:

“W ciemnym, mrocznym lesie” – Ruth Ware. Klimatyczny thriller psychologiczny

“Co się stało z Bennettami?” – Lisa Scottoline. Recenzja thrillera

“Sekret sióstr” – Lucinda Berry. Thriller psychologiczny – recenzja

Dodaj komentarz