“Zaginiona” – Tina Frennsnstedt. Recenzja szwedzkiego kryminału

“Zaginiona” – Tina Frennsnstedt. Recenzja szwedzkiego kryminału

Sięgacie po literaturę skandynawską? Ja jestem fanką! A Zaginiona Tiny Frennsnstedt należy do tych szwedzkich kryminałów, na które warto zwrócić uwagę. Tym bardziej, że to początek serii.

Zaginięcie i seria napaści

Szesnaście lat temu w Szwecji zaginęła 19-letnia Annika. Jej matka pogodziła się z tym, że dziewczyna zapewne nie żyje, chciałaby jednak móc odwiedzać jej grób.

Tymczasem w Malmö dochodzi do serii brutalnych napaści na kobiety. Przypominają zbrodnie popełnione w Danii. 

W trakcie śledztwa dowody wyjazują, że napastnik jest powiązany ze sprawą zaginionej Anniki. Śledztwo przejmuje Tess – dowodząca wydziałem do spraw niewyjaśnionych.

Zaginiona – szwedzki kryminał, który trudno odłożyć

Tina Frennstedt oddaje czytelnikom w ręce szwedzki kryminał, którego nie sposób odłożyć. W książce Zaginiona wszystko zostało dopracowane w każdym szczególe: zarówno portrety bohaterów, miejsce akcji, jak i sprawa kryminalna. 

Już od samego początku Autorka wciąga w surowy skandynawski klimat (który zresztą świetnie zgrał się z jesienną aurą, która panuje tego lata) i od pierwszych stron możemy być świadkami emocjonujących wydarzeń. 

Tina Frennsnstedt skrupulatnie oddaje szczegóły prowadzonego śledztwa, odkrywa kolejne tropy i łączy ze sobą elementy układanki. Warto uważnie czytać, bo każdy z nich na znaczenie! Nie jest to jednak przegadane, Autorka nie zanudza, a pisze w takim stylu, że wciąż chciałam poznawać kolejne etapy śledztwa.

Zaginiona – emocjonalny szwedzki kryminał

Zaginiona to także bardzo emocjonalny szwedzki kryminał. Każdy z bohaterów jest niejako “prześwietlony” przez Autorkę. Pokazuje ich przemyślenia, motywy, jakie nimi kierują czy kierowały w przeszłości. 

Ponadto Zaginiona to bardzo dobrze wykreowani bohaterowie. Mam na myśli głównie Tess – kobietę, która przeżywa rozpad swojego związku, małżeństwa rodziców, która ma także własne motywacje dotyczące pracy w wydziale spraw niewyjaśnionych. Ale moją uwagę zwraca głównie Marie – jej bezpośredniość od początku przypadła mi do gustu.

Zaginiona – pierwsza część serii szwedzkich kryminałów

Zaginiona przypomniała mi, za co tak lubię skandynawskie kryminały i thrillery. Od tej lektury trudno było się oderwać, a Tina Frennstedt skutecznie zaostrzyła mój apetyt na więcej. Niecierpliwie czekam na kolejną część serii!


Wydawca: Wydawnictwo Literackie – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 12.07.2023.


Recenzje skandynawskich kryminałów i thrillerów, które mogą Cię zainteresować:

Tove Alsterdal: “Wiemy, że pamiętasz”. Szwedzki kryminał na najwyższym poziomie

“Wszyscy kłamią” – Camilla Grebe. Recenzja szwedzkiego kryminału

Alex Dahl: “Idealna terapeutka”. Skandynawski thriller psychologiczny

Dodaj komentarz