Rebecca Serle: “Pięć lat z życia Dannie Kohan”. Gdzie będziesz za pięć lat?
Rebecca Serle: "Pięć lat z życia Dannie Kohan"

Rebecca Serle: “Pięć lat z życia Dannie Kohan”. Gdzie będziesz za pięć lat?

Potraficie jasno określić, co czeka Was za pięć lat? A jeśli nie – wiecie chociaż, ile dokładnie zajmuje Wasza poranna toaleta (z myciem lub bez mycia głowy)? Dannie Kohan to wszystko (i o wiele więcej) dobrze wie. Pięć lat z życia Dannie Kohan to książka o tym, jak może zaboleć zderzenie planów z realiami.

Życie według planu

Dannie Kohan ma wszystko zaplanowane. Wie, że odniesie sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a wieczorem David się jej oświadczy. Wie nawet, jak będzie wyglądało jej mieszkanie za pięć lat.

Po wieczorze zaręczynowym zasypia. I nagle budzi się w 2025 roku w obcym sobie mieszkaniu, a w kuchni makaron z pesto przygotowuje obcy mężczyzna.

Pięć lat z życia Dannie Kohan – nie czas na sentymenty

Początkowo myślałam, że książka Pięć lat z życia Dannie Kohan niczym mnie nie zaskoczy. Po pierwszym efekcie “wow!” wydawało się, że cała reszta będzie typowym romansem, który przyjemnie się czyta. Na szczęście Autorka nie zawiodła.

Dannie to bohaterka, z którą, mogłaby się utożsamiać niejedna czytelniczka. Rutyna, logika, działanie według sprecyzowanego planu gwarantują jej bezpieczeństwo i pozwalają odnieść sukces. W realnym życiu nie ma przecież miejsca na sentymenty, wzniosłe uczucia i spontaniczność. 

Ale życie takie nie jest. Nie tylko obraz przyszłości Dannie zbił tę bohaterkę z tropu. Okoliczności, w których się znalazła, wywróciły jej życie do góry nogami. Nagle musiała się dostosować do nowych warunków i nie było to łatwe. 

Pięć lat z życia Dannie Kohan – o tym, co ważne

Akcja w książce Pięć lat z życia Dannie Kohan nie pędzi na łeb na szyję. Nie o to w tej powieści chodzi. Rebecca Serle w przystępnym i emocjonalnym stylu pisze o tym, z czym w jakimś stopniu każda z Jej czytelniczek może się zetknąć. O próbie dostosowania życia do realiów, a nie realiów do życia. O różnych obliczach miłości. O prawdziwej przyjaźni i byle jakim rodzicielstwie. Przede wszystkim zaś o potrzebie celebrowania chwil oraz o tym, że liczy się teraźniejszość, a nie przyszłość.

Poza tym Rebecca Serle zabierze nas do Nowego Jorku i pokaże wszystko to, co może się z nim kojarzyć: jedzenie na wynos, życie w biegu, wymagania pracy w korporacji i miłość mieszkańców do tego miasta.

Pięć lat z życia Dannie Kohan – jest też wisienka na torcie

Pięć lat z życia Dannie Kohan to bardzo wzruszająca historia, przy której może popłynąć niejedna łza. To, jak Autorka wykreowała główną bohaterkę sprawiło, że wiele razy podczas lektury pomyślałam “też tak mam!”. A szczypta realizmu magicznego i niespodziewane rozwiązanie tej sprawy są wisienką na torcie.


Wydawca: Czwarta Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 12.08.2020.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #48 – najlepsze książki w Polsce i USA

Rebecca Serle: “Moja lista gości”. Jedna historia, niejedna refleksja

Kate Clayborn: “Między literami”. Witajcie w Nowym Jorku

Dodaj komentarz