Rebecca Serle: “Moja lista gości”. Jedna historia, niejedna refleksja
Rebecca Serle: "Moja lista gości"

Rebecca Serle: “Moja lista gości”. Jedna historia, niejedna refleksja

Kogo byście zaprosili na swoją urodzinową kolację? Możecie wybierać spośród osób żyjących i tych, których już nie ma. Spośród postaci historycznych, ludzi ze świata nauki i kultury, jak i swoich dawnych znajomych. Sabrina, bohaterka powieści Moja lista gości, stworzyła kiedyś taką listę osób i niespodziewanie spotkała ich w dniu swoich trzydziestych urodzin.

Wyjątkowe urodziny

Sabrina każde swoje urodziny spędza na kolacji z przyjaciółką Jessicą. Podobnie miało być i tym razem. Jednak, kiedy dociera do restauracji, przy stole czeka na nią ciekawe grono gości: jej były wykładowca filozofii, ojciec, który zmarł kilka lat wcześniej, Audrey Hepburn oraz były narzeczony. To właśnie ich Sabrina kiedyś wpisała na listę osób, z którymi chciałaby zasiąść przy jednym stole.

Moja lista gości – retrospekcje i realizm magiczny

Moja lista gości to nietypowa powieść, która łączy w sobie retrospekcję i realizm magiczny. Taka konstrukcja może zaskakiwać, jednak Rebecca Serle stworzyła spójny łańcuch wydarzeń. Nie tylko wciąga w historię bohaterów, ale zachęca odbiorcę do refleksji.

Choć początek wydał się niespodziewany, po chwili wszystko staje się całkiem naturalne (zarówno dla głównej bohaterki, jak i czytelnika). Autorka w pełni zaangażowała mnie w świat bohaterów. Kolejne rozdziały są coraz bardziej interesujące, klimat opowieści zmienia się, a wydarzenia nieraz zaskakują. Razem z Sabriną chciałam, żeby jej urodzinowa kolacja trwała, jednocześnie czekałam na to, co wydarzy się na końcu i nie chciałam tego wiedzieć. Jest wzruszająco, niepokojąco, radośnie i smutno.

Moja lista gości  – jedna historia, wiele refleksji

Książkę Moja lista gości czyta się przyjemnie, ale nie jest ona przepełniona lukrem. Autorka w lekki sposób opowiedziała o nadrealnym spotkaniu i dekadzie z życia Sabriny. To opowieść o zetknięciu fascynującej miłości z realnym życiem – pracą, rachunkami, relacjami międzyludzkimi. Mówi o stracie, trudzie pożegnania i nowym początku, który wymaga zaakceptowania przeszłości. A także o przyjaźni, dorastaniu, samodzielności. Uświadamia, że to, co wydaje się oczywiste w miłości i przyjaźni, w rzeczywistości takie nie jest.

Moja lista gości – o uważności

Moja lista gości zachęca czytelnika do refleksji.  Śledząc losy bohaterów będziemy myśleć o swoim życiu, relacjach i uważności na teraźniejszość. Zastanowimy się, co powiedzielibyśmy tym, na których wciąż nam zależy, a którzy już nie są obecni. Jak potoczyłaby się nasza historia, gdyby nie niespodziewane zwroty w naszym życiu. I czy w ogóle jesteśmy świadomi, że one się wydarzyły.


Wydawca: Czwarta Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 13.10.2021.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #47 – bestsellery w Polsce i USA

Chiara Parenti: “Sekretna mowa kamieni”. Najbardziej magiczna książka roku?

Emily Houghton: “Zanim cię zobaczę”. Niebanalna książka o miłości

Dodaj komentarz