Agnieszka Lingas-Łoniewska: “Gdyby miało nie być jutra”. Najnowsza powieść Dilerki Emocji

Agnieszka Lingas-Łoniewska: “Gdyby miało nie być jutra”. Najnowsza powieść Dilerki Emocji

Gdyby miało nie być jutra to książka o pierwszej miłości. Dla bohaterów to powrót do czasów młodości i rozliczenie się z traumą. A dla mnie – to była świetna rozrywka 🙂

Stara miłość nie rdzewieje

Milena i Igor – bohaterowie powieści Gdyby miało nie być jutra – byli parą jako nastolatkowie. Była to ich pierwsza wielka miłość, jednak pewnego dnia Milena odeszła bez słowa i słuch po niej zaginął. Po kilku latach wyszła za dużo starszego od siebie mężczyznę i została słynną aktorką.

W tym czasie Igor został królem miejskiego półświatka. Ożenił się, doczekał się dwóch synów. Po czasie żona odeszła od niego, więc samotnie wychowuje dzieci. Obiecał sobie, że więcej nie pozwoli się zranić. 

Po dwudziestu latach Milena wraca i postanawia zamieszkać w rodzinnym Wałbrzychu.

Gdyby miało nie być jutra – książka o dojrzałej miłości…

Gdyby miało nie być jutra to książka o pierwszej miłości, która nigdy się nie skończyła. 

Igor jest właścicielem kilku biznesów w Wałbrzychu, w których niekoniecznie wszystko działa zgodnie z literą prawa. Kieruje się wartościami, z których nadrzędną jest rodzina. Dla niej jest w stanie wszystko poświęcić i w jej otoczeniu z bezwzględnego człowieka zmienia się w troskliwego ojca, syna i brata. Milena zaś jest sławną aktorką, kochaną przez tłumy, ale starającą się zapomnieć o bolesnym dzieciństwie, które spędziła z matką alkoholiczką. 

Oboje są piękni, bogaci, otoczeni przez oddanych im ludzi. Wydaje się, że osiągnęli wszystko, jednak zmagają się z bolesnym rozstaniem sprzed dwudziestu lat, a Milena dodatkowo wciąż nie wybaczyła matce.

Powrót Mileny do Wałbrzycha pozwala parze na ponowne spotkanie i wyjaśnienie dawnych urazów. 

Milenę i Igora poznajemy już jako ludzi dojrzałych (nie tylko dorosłych), którzy chcą i potrafią ze sobą rozmawiać. Nie potrzebują podchodów i mówią wprost o swoich uczuciach. Nie potrafili tego zrobić, kiedy byli młodzi. Wtedy opierali się tylko na domysłach. Teraz wiedzą już, czego chcą, a ich emocje są bardziej stabilne. To ułatwia rozliczenie się z przeszłością.

Gdyby miało nie być jutra – … i nie tylko o miłości

Gdyby miało nie być jutra to nieskomplikowana i przewidywalna fabuła. Agnieszka Lingas-Łoniewska wykreowała bohaterów, których losy śledzi się z przyjemnością. Budzą sympatię, pomimo tego, kim są. On – jako gangster jest bardzo miłym w obyciu człowiekiem (zazwyczaj). Ona – jako sławna aktorka nie wzbudza większego dystansu.

Język powieści jest lekki, przystępny i książkę czyta się jednym tchem. “Dilerka Emocji” potrafi mówić o uczuciach na wiele sposobów, więc angażuje czytelnika w to, co spotyka bohaterów. Wraca także do czasów nastoletnich i wspomnień bohaterów, dzięki czemu możemy dostrzec, jak wygląda miłość nastoletnia i ta, która już dotyczy ludzi dojrzałych.

Poza głównym wątkiem – miłości Mileny i Igora – Autorka podjęła trudny temat dzieci pozostawionych przez matkę. Zarówno dla Mileny, jak i dzieci Igora matka jest praktycznie nieobecna w ich życiu. Wiąże się to z bólem, brakiem zrozumienia oraz problemami wśród rówieśników. 

Książka jest podzielona na rozdziały, z których każdy ma przypisany utwór muzyczny – z reguły były to takie, które mogłabym zanucić od razu 🙂 

Gdyby miało nie być jutra – książka dobra na wieczór po ciężkim dniu

Powieść Gdyby miało nie być jutra była dla mnie lekką i przyjemną lekturą. Agnieszka Lingas-Łoniewska pokazała ludzi, którzy żyją przeszłością i swoją pierwszą miłością. I choć temat pierwszej miłości mógłby być dość oklepany, to Dilerka Emocji dała tej historii taką otoczkę, że czyta się ją z przyjemnością, a losy bohaterów śledzi się z zainteresowaniem. Książka pozwoliła oderwać umysł od codzienności, a przy tym była dobrą rozrywką. 


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 28.07.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Słowne

Kategoria: powieść obyczajowa/ romans

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Agnieszka Lingas-Łoniewska: “Przyjdę, gdy zaśniesz”. Czy ta książka to dobry polski thriller?

Inga Vesper: “Bardzo długie popołudnie”. Kryminał retro nie tylko na letnie popołudnia

Emily Houghton: “Zanim cię zobaczę”. Niebanalna książka o miłości

Lipiec 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Dodaj komentarz