Kristin Hannah: “Firefly Lane”. Książka o kobietach dla kobiet

Kristin Hannah: “Firefly Lane”. Książka o kobietach dla kobiet

Szukacie powieści, przy której można płakać ze śmiechu i wzruszenia? Firefly Lane to bestseller The New York Times. Książka została zekranizowana przez platformę Netflix. To jedna z lepszych książek, jakie czytałam w ostatnim czasie.

Tully-i-Kate

Połowa lat 70-tych ubiegłego wieku. Kate znajduje się na końcu łańcucha pokarmowego szkolnej społeczności. Ukojenie znajduje w książkach. Gdy poznaje Tully, jest nią oczarowana. Dziewczyny, pomimo różnic, zaprzyjaźniają się.

Przyjaźń trwa przez trzy dekady. W tym czasie każda z bohaterek prowadzi inne życie, ma inne priorytety, jednak przyjaźń przetrwała. 

Dziewczyny z Firefly Lane

Kristin Hannah stworzyła dwie bohaterki, które różnią się od siebie wszystkim. Te różnice widać już od czasu, gdy obie są nastolatkami, a z czasem się tylko pogłębiają. Po tym, jak rodzice Kate wzięli Tully pod swoją opiekę, dziewczyny stały się sobie siostrami i przyjaciółkami.

Bohaterki po latach oddalają się od siebie – ale tylko fizycznie. Obie zamieszkały w różnych miejscach, kierowały się innymi priorytetami, jednak przyjaźń przez ten cały czas przetrwała. 

Powieść o przyjaźni – czy rzeczywiście?

Nie podlega dyskusji, że ta  przyjaźń była trwała. Nie mam wątpliwości, że Kate i Tully się kochały. Ale zadaję sobie pytanie, czy była oparta na potrzebie serca, czy potrzebie chwili? Kate nie zawsze czuła się przy Tully swobodnie, nie miała do niej pełnego zaufania. Przez lata nie była w stanie wyznać jej prawdy – o miłości, o celu w życiu. Tully całą uwagę skupiała niejednokrotnie na sobie. Ciężko mówić o jakiejś rywalizacji, ale czy ta relacja była win-win?  

Niemniej jednak, dziewczyny z Firefly Lane były dla siebie ważne, a przyjaźń, pomimo perturbacji trwała do końca.

Firefly Lane – powieść dla kobiet i o kobietach

Tully to dziewczyna z ciężkim dzieciństwem. Wychowywała ją babcia, matka porzuciła. Gdy pewnego dnia postanawia, że zostanie najlepszą dziennikarką, nie porzuca tego marzenia. W czasach, gdy zaczęła je realizować, kobiety nie miały wielkich szans na sukces. Tully postawiła wszystko na jedną kartę. Autorka pokazała, że kobieta była świadoma tego wyboru przez cały czas, ukazała jej wolę walki o marzenia i niejednokrotnie bezwględność.

Kate to kobieta z dużym potencjałem i całkowicie różna od przyjaciółki. Kristin Hannah ukazuje jej dojrzewanie do wyznaczania sobie priorytetów oraz miłość, jaką darzy swoich bliskich.

Kristin Hannah pokazuje czytelnikom w każdej z bohaterek wartości, które mogą być istotne dla kobiet. Każda decyzja może powstać w różnych okolicznościach, w różnym czasie i nie zawsze być ostateczną. Każda kobieta ma prawo do trwania przy innych wartościach, ma prawo do zmiany decyzji, a nie każdy “świat” jest dla wszystkich odpowiedni.

Firefly Lane – przepełniona emocjami

Firefly Lane to książka o życiu, przyjaźni, karierze, rodzinie – wszystko, co w zasadzie jest zwyczajne i dotyczy wielu kobiet. Ale Kirstin Hannah zawarła w tej książce cały wachlarz emocji. Było zabawnie, była tęsknota, złość, rozczarowanie. To wszystko w sporych dawkach. Książka niesamowicie porusza i pozostaje w sercu na długo.

Dobra polska powieść obyczajowa? Macochy Danuty Awolusi!

Również ten thriller zekranizowała platforma Netflix. Oraz tę książkę 🙂

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz