“Wstręt” – Malwina Pająk. Wstrząsająca historia
Malwina Pająk: 'Wstręt"

“Wstręt” – Malwina Pająk. Wstrząsająca historia

To książka dla odważnych. Dla tych, którzy nie boją się stanąć twarzą w twarz z bolesnymi emocjami: samotnością, poczuciem niezrozumienia, tęsknotą. A wszystko to toczy się wokół walki z anoreksją. Przeczytajcie o książce Wstręt Malwiny Pająk.

Walka z anoreksją

Iza dwadzieścia lat temu zmagała się z zaburzeniami odżywiania, poczuciem niedopasowania i życiem w przemocowej rodzinie. Jaką drogę musiała przejść, kim teraz jest? Bohaterka sama tego nie wie. Nie ufa sobie, innym, a jedynym oparciem staje się terapeutka.

Wstręt – prawdziwie emocjonalna książka

Już dawno, bardzo dawno nie czytałam tak mocnej i jednocześnie poruszającej książki. Wstręt Malwiny Pająk nie jest historią, po którą sięga się dla rozrywki. To książka, która roztrzaska emocje czytelnika w drobny mak i na długo, bardzo długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Wstręt i dwie perspektywy czasowe

Historię głównej bohaterki poznajemy z perspektywy dwóch przestrzeni czasowych: teraźniejszości i przeszłości. Żadna z nich nie jest tą łatwiejszą, dającą czytelnikowi chwilę ukojenia, jednak to ta Iza dwadzieścia lat młodsza daje odbiorcy najbardziej w kość.

Końcówka lat 90-tych, dziwny czas, kiedy bohaterowie stoją w rozkroku pomiędzy tym, co znają, a co powoli poznają i za moment szturmem wkroczy w polską rzeczywistość – Malwina Pająk świetnie oddaje klimat tamtego czasu. Przemocowa rodzina? Podejrzewam, że wtedy mało kto tak by określił miejsce, w którym wychowała się Iza. I na koniec anoreksja – jak mała była wtedy świadomość społeczeństwa, że nikt bohaterce nie pomógł!

Wstręt – Malwina Pająk o walce z anoreksją

I tak – Wstręt Malwiny Pająk to opowieść o walce z anoreksją, jednak mnie najbardziej poruszyło to, z jakimi emocjami musiała sobie radzić Iza. Nie chowanie jedzenia do rękawa, obliczanie kalorii, oddawanie swoich kanapek, ale właśnie emocje, które się z tym wszystkim wiązały. A trzeba powiedzieć, że styl Autorki doskonale je oddawał – czytelnik niemal przeżyje je na własnej skórze. Nieskończone poczucie samotności, brak zrozumienia, tęsknota za bliskością, niespełniona miłość – towarzyszą bohaterce (i czytelnikowi) w trakcie całej tej historii.

Malwina Pająk – zero litości dla czytelnika

Możecie być pewni, że sięgając po Wstręt Malwiny Pająk przeżyjecie trudną, niezwykle bolesną podróż. Autorka nie ma dla czytelnika żadnej litości – zrzuci na niego ogromny ciężar i pozostawi z nim samego. Tym odważnym – naprawdę polecam!


Wydawca: Wydawnictwo Otwarte – dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 17.05.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #73

“Maleńka” – Anna H. Niemczynow. Recenzja powieści obyczajowej

“Bezmiłość” – Marek Zychla. Skomplikowana i emocjonalna podróż

“Porzucona córka” – Donatella Di Pietrantonio. Historia, o której nie można zapomnieć

Dodaj komentarz