Najlepsze książki – maj 2023. Moje topki

Najlepsze książki – maj 2023. Moje topki

Tak dużo dobrych książek i tak mało czasu – maj ewidentnie to pokazał i zaowocował w same dobre lektury. Trudno wybrać nawet trzy najlepsze książki, więc spróbowałam to podzielić na trzy kategorie (oraz jedną bonusową).

Najlepsze serie kryminalne

Anna Górna i Marek Stelar – jeżeli szukacie dobrego polskiego kryminału to na te nazwiska koniecznie zwróćcie uwagę. W maju czytałam części ich serii kryminalnych, które niedawno się ukazały.

Anna Górna: Dolina straconych złudzeń

Dolina straconych złudzeń to druga część serii z Piotrem Sauerem. Akcja kryminału rozgrywa się w szwajcarskich Alpach i to samo w sobie jest niezłą gratką dla czytelnika. A poza tym można liczyć na przekapitalnie skonstruowaną intrygę i wciągającą akcję. A kreacja małej zamkniętej społeczności była tu wyborna!

Jestem pełna podziwu dla Anny Górnej – Dolina straconych złudzeń została napisana z rozmysłem, a każdy szczegół miał tu znaczenie.

Całość recenzji można przeczytać tutaj.

Marek Stelar: Przegrana

Przegrana Marka Stelara to druga część serii z Iwoną Banach i jest to bezpośrednia kontynuacja Wybranej. Wyraziści bohaterowie, świetnie skonstruowana intryga i emocjonalne zakończenie – to wyróżnia ten kryminał pośród innych. Jak dla mnie – samo mięsko!

Całość recenzji można przeczytać tutaj.

Najlepsze thrillery

Niezwykle emocjonajlny thriller Chrisa Whitakera oraz pewniak, czyli Ruth Ware – bezwzględnie trafiły na półkę “Polecam jak nie wiem co!”.

Chris Whitaker: Koniec jest początkiem

Koniec jest początkiem to z jednej strony surowy, “męski” kryminał, ale z drugiej: bardzo poruszajaca opowieść o 13-letniej dziewczynie, która walczy o swojego 5-letniego brata. Oba wątki doskonale się uzupełniają, tworząc historię, która bezsprzecznie trafia do mojej topki 2023 roku!

Recenzję przeczytasz tutaj.

Ruth Ware: Ta dziewczyna

Ruth Ware to dla wielu czytelników pewniak, a Ta dziewczyna to chyba jeden z najlepszych jej thrillerów. Motyw dark akademia robi tu robotę – to świetna przestrzeń na umiejscowienie zbrodni, a sam wątek jest rzadko spotykany.

Całość recenzji można przeczytać tutaj.

Najlepsze powieści obyczajowe

Obie te powieści wzięłam “pod swoje skrzydła” 🙂 Jednej patronuję, drugiej jestem ambasadorką i obie bardzo polecam!

Patrycja Żurek: Zagubiona pszczoła

Zagubiona pszczoła Patrycji Żurek jest – jak do tej pory – moją ulubioną tej Autorki. Wprawdzie mniej tu swego rodzaju magii, jaką ogarnia przyroda, ale nadal odgrywa ona istotną rolę. Problemy, z jakimi Autorka każe się mierzyć bohaterom, stają się drogą do tego, by poznali siebie samych. Warto przekonać się, do czego każdego z nich to doprowadziło.

Recenzję można przeczytać tutaj.

Anna H. Niemczynow: Maleńka

Prawdziwie życiowa i pełna mądrości – taka jest najnowsza książka Anny H. Niemczynow Maleńka. Dla mnie samej ta powieść była zaczątkiem niejednej refleksji: nad związkami, przemijalnością, samoświadomością.

Polecam całą recenzję.

Najlepsze debiuty

Tych książek po prostu nie możecie pominąć! Coś czuję, że Panowie sporo jeszcze namieszają na rynku książki – mocno za to trzymam kciuki!

Jacek Kalinowski: Miejsca cieniste

Niejednoznaczni bohaterowie, mnóstwo emocji, kilka świetnie zgranych wątków i wiele, wiele innych elementów – Miejsca cieniste to nie tylko jeden z najlepszych debiutów, z jakimi miałam styczność w ciągu ostatnich lat, ale także jeden z lepszych thrillerów. Czekam niecierpliwie na kolejną książkę Jacka Kalinowskiego.

Całą recenzję można przeczytać tutaj.

Przemysław Kowalewski: Kozioł

Kozioł to kryminał, nad którym Przemysław Kowalewski pracował przez trzy lata. To, co jest jej efektem, to po prostu majstersztyk! Rewelacyjne tło historyczne i ogromna wiedza Autora robią wrażenie. Warto pamiętać, że to kryminał napisany z myślą o czytelnikach o naprawdę mocnych nerwach!

Polecam całą recenzję.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2023. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #73

Najlepsze kryminały i thrillery pierwszego kwartału 2023. Kupisz je taniej na Wielkanocnym Kiermaszu Ebookpoint.pl!

Dodaj komentarz